تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در حالی دهمین سالگرد خود را جشن گرفته که عملکرد این رسانه و حمایت آشکار آن از یک جناح و کلیت جمهوری اسلامی، واکنش منفی بسیاری از ایرانیان، فعالان سیاسی و ناظران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

 

متن زیر، مجموعه توییتی است که فرج سرکوهی، نویسنده چپگرا و مخالف جمهوری اسلامی در نقد یکی از ویژه برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی نوشته که در آن تمام مهمانان و به اصطلاح کارشناسان برنامه، از عملکرد این رسانه دولتی بریتانیا دفاع کردند.

 

‏«صفحه دو بی. بی . سی در برنامه امروز خود با عنوان «ده‌سالگی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و تاثیر آن بر رسانه‌های فارسی» برای بررسی کارنامه ده ساله تلویزیون بی. بی. سی فارسی، دو تن از خودی های خودشان را دعوت کرده است و..

 

‏این دو نفر، به اتفاق مجری برنامه، هر سه با هم، یک زبان و مکرر و البته بدون دلیل، مدعی اند که بی. بی. سی فارسی گل است، بلبل است، حب نبات است، پیشگام است، حرفه ای است و.. می گویند همه منتقدان بی. بی. سی، از دم و به یک سان، دچار «سوء ظن» بی مورد و اسیر «تئوری توطئه» هستند.

 

‏غیر مستقیم می پذیرند که سهم اصلاح طلبان حکومتی در بی. بی .سی بالا است اما فقط به این دلیل که اغلب روزنامه نویسان به خارج آمده از این جناح اند. یعنی انتخاب آگاهانه و برنامه ریزی شده در ترکیب بی. بی .سی نقشی نداشته است.

 

‏در پایان، ناشیانه، نعل وارونه می زنند و انتقادی هم مطرح می کنند : سهم اصول گرایان حکومتی و وزیران و مسئولان جمهوری اسلامی در بی. بی . سی فارسی کم است. (انشاالله این کمبود رفع شود تا بی. بی. سی فارسی حرفه ای! تر شود)

 

‏به ۲۰ میلیون مخاطب خود می نازند و از یاد می برند که این نه نتیجه کار حرفه ای در رقابت منصفانه با دیگر رسانه ها، که حاصل امکانات مالی و فنی فراوان، موقعیت انحصاری آنان، سرکوب رسانه های مستقل در ایران و ضعف دیگر رسانه های فارسی زبان خارج از کشور است.

 

‏همین برنامه صفحه دو با این سه نفر ــ میهمانان و مجری ــ، نمونه ای است گویا از غیرحرفه ای بودن رسانه ای که حتا در بررسی کارنامه خود نیز از یک منتقد جدی دعوت نمی کند و در انتقاد از خود نیز نعل وارونه می زند.»

 


نظرات بسته است.