پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - جهان - خبر - سیاسی


حمایت جمهوری اسلامی از گروه تروریستی طالبان افغانستان، صدای دولت این کشور را در آورد. سخنگوی دولت افغانستان در این راستا، به مقام‌های جمهوری اسلامی درس دموکراسی داد.

 

⁦شاه حسین مرتضوی، سخنگوی دولت افغانستان با اشاره به مذاکرات گسترده میان جمهوری اسلامی با طالبان و حمایت محمدجواد ظریف از نقش این گروه در ساختار دولت افغانستان گفت: «مقامات وزارت خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. اگر کشور همسایه معتقد به گفتگو برای راه حل می‌باشند چرا راه گفتگو را با گروه‌های مخالف داخلی خود از جمله مجاهدین خلق بسته است؟ چرا به مشکل سیاسی داخلی خود که سال‌ها ایران را به بحران برده است از راه گفتگو اقدام نمی‌کند؟ آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان صدای مخالفان سیاسی مانند میرحسین موسوی یا کروبی شنیده می‌شد؟»

 

او افزود: «ایران از یک افغانستان دموکراتیک که در آن آزادی بیان و حقوق مدنی و شهروندی تضمین شده باشد به شدت نگران است. هم اکنون ٣۵٠ نویسنده و خبرنگار در ایران زندانی است. رسانه‌ای آزاد وجود ندارد. برای انتخابات باید از فیلتر جنتی عبور کرد. اقلیت‌های مذهبی و قومی به شدت سرکوب می‌شوند. مردم ایران بارها از پیشرفت در افغانستان یاد کرده‌اند. دولت ایران در هراس است که آزادی‌های موجود در افغانستان به الگو برای ایران بدل نشود. به همین دلیل ایران طرفدار اندیشه‌های ملاعمر در افغانستان است.»

 

در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره حمایت جمهوری اسلامی از طالبان افغانستان منتشر شده بود تا اینکه اخیرا وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اذعان به ارتباط میان تهران با طالبان گفت که نمایندگان این گروه به تهران دعوت شده‌اند.


نظرات بسته است.