یک نماینده مجلس شورای اسلامی در سخنان بی‌سابقه‌ای، درباره تکرار تجربه اتحاد جماهیر شوروی برای جمهوری اسلامی هشدار داد.

 

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، یکشنبه ۱۶ دی و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هشدار داد که اگر جمهوری اسلامی «هزینه‌های زائد سیاست خارجی» خود را حذف نکند، ممکن است «در خیابان‌های تهران زمینگیر شود».

 

او تصریح کرد: «زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سرنگون شد ۱۳ هزار کلاهک اتمی داشت، در بیش از ۲۰ کشور نفوذ خارجی داشت، ایستگاه فضایی داشت اما در خیابان‌های مسکو تکه پاره شد و امنیت و تمامیت ارضی خود را از دست داد.»

 

دیگر بخش‌های مهم سخنرانی رحیمی جهان‌آبادی از تریبون مجلس شورای اسلامی:

 

— اگرچه نفوذ و حضور ما در منطقه مهم است اما یک نکته را نباید فراموش کرد؛ بعضی اوقات ممکن است هزینه‌های زائد ما را در خیابان‌های تهران زمینگیر کند. آن چه که در خانه واجب است را در خانه مصرف کنیم.

 

— ما باید با دقت وعقلانیت و کاهش این هزینه‌ها توان ملت ایران را چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی افزایش دهیم.

 

— هزینه‌های زائد و غیراولویت‌دار کشور باید حذف شده و به جای آن به معیشت مردم، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، گاز رسانی وآبرسانی روستایی توجه شود.

 

— چشم انسان‌هایی که صدا و فریادشان به گوش کسی در تهران نمی‌رسید به رای نمایندگان است تا این هزینه‌های زائد را حذف کرده و اقتصاد کشور را از این وضعیت نجات دهند.

 

— امروز مردم برای تامین معیشت و برای پر کردن شکم فرزندان خود مشکل دارند. ما اگر نتوانیم هزینه‌های اضافی سیاست داخلی و خارجی را درمان کنیم، هزینه‌های سنگینی را تقبل خواهیم کرد. آسیب به امنیت ملی ما نه توسط دشمنان که در خیابان شهرهای ما رخ می‌دهد.

 

— آنچه که در خانه واجب است در خانه مصرف کنیم و تلاش کنیم که برای هزینه‌های زائد داخلی و خارجی چاره عقلانی پیدا کنیم. ما به دوست‌یابی، تنش‌زدایی و افزایش همکاری‌ها در منطقه و توجه به اقتصاد به عنوان اولویت اول در داخل نیاز داریم.


نظرات بسته است.