محسن رضایی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق، اعتراف کرده که عملیات کربلای ۴ در آن هنگام «برای فریب دشمن» انجام شد. در جریان آن عملیات، هزاران ایرانی توسط نیروهای عراقی قتل عام و اسیر شدند.

 

در تقریبا تمام اسناد و خاطرات منتشرشده از جنگ ایران و عراق، گفته شده که عملیات کربلای ۴ که قرار بود غافلگیرکننده باشد، از قبل لو رفته بود و نیروهای عراقی با استفاده از این مزیت، نیروهای ایرانی را کشتار کردند.

 

در همین حال، گفته شده که برخی فرماندهان و مقام‌های جمهوری اسلامی، با اطلاع از لو رفتن عملیات، از فرماندهان ارشد جنگ خواستند تا عملیات را لغو کنند که این مسئله با مخالفت محسن رضایی و هاشمی رفسنجانی مواجه شد.

 

اصرار فرماندهان ارشد به اجرای عملیات کربلای ۴ باعث قتل عام هزاران سرباز ایرانی شد. تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌های ایران در آن عملیات آنقدر زیاد است که هنوز آمار دقیق یا حتی نسبی از آنها اعلام نشده است.

 

حالا محسن رضایی، در سالگرد آن عملیات، توییت کرده که «در عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم.»

 

او در توییتر دیگری نوشته است: «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته های او.»

 

هدف از عملیات کربلای ۴ زمینه‌سازی برای فتح بندر بصره عراق بود. کربلای ۴ روز پنج دی سال ۱۳۶۵ آغاز شد و در حدود ۲۴ ساعت بعد با تلفات سنگین ایران به پایان رسید.

 

محسن رضایی در حالی در توییتر خود مدعی شده که این عملیات برای «فریب» عراق درباره عملیات بعدی به نام کربلای ۵ انجام شد که بر اساس اسناد منتشرشده در جمهوری اسلامی، نخستین جلسه طرح‌ریزی عملیات کربلای ۵ دقیقا همزمان با شکست فاجعه‌بار کربلای ۴ برگزار شد

 

بنابراین، نمی‌توان پذیرفت که یک عملیات «فریب» انجام شود، در حالیکه هنوز برنامه‌ریزی برای عملیات (به گفته محسن رضایی، اصلی) انجام نشده باشد.

 

پیکر ۱۷۵ غواص که در عملیات کربلای ۴ توسط نیروهای عراقی زنده به گور شدند، تنها دو سال پیش پیدا شد.

 

عملیات کربلای ۴ یکی از سنگین‌ترین و پرتلفات‌ترین شکست‌های ایران در جنگ هشت ساله بود؛ عملیاتی که محسن رضایی می‌گوید تنها با هدف «فریب دشمن» انجام شد.

 

 


نظرات بسته است.