سفیر و یک دیپلمات دیگر جمهوری اسلامی به ظن برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در داخل خاک آلبانی از این کشور اخراج شدند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آلبانی، چهارشنبه ۲۸ آذر اعلام کرد که این دو به دلیل «نقض وضعیت دیپلماتیک» و پس از مشورت با تعدادی از کشورهای دیگر مانند اسرائیل اخراج شدند.

 

اگرچه دولت آلبانی، فعلا جزئیات بیشتری درباره این واقعه اعلام نکرده اما رسانه‌های این کشور گزارش داده‌اند که اخراج سفیر و یک دیپلمات دیگر جمهوری اسلامی از آلبانی در ارتباط با اقداماتی است که دو سال پیش برای انجام عملیاتی تروریستی در مسابقه فوتبال میان تیم‌های ملی این کشور و اسرائیل انجام شده بود.

 

در آن هنگام، آلبانی حدود ۲۰ نفر را بازداشت کرد.

 

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، در توییتر به این خبر واکنش نشان داده و گفته که اقدام دولت آلبانی در اخراج سفیر ایران، پیامی به رهبران جمهوری اسلامی است تا بفهمند «حمایتشان از تروریسم تحمل نخواهد شد».

 

او همچنین با اعلام حمایت دولت آمریکا از ادی راما، رئیس جمهور و مردم آلبانی، از رفتارهای بی‌مسئولیت جمهوری اسلامی در اروپا و سراسر جهان انتقاد کرده است.

 

 

کشورهای مختلف اروپایی در ماه‌های اخیر درگیر خنثی‌سازی عملیات تروریستی جمهوری اسلامی در خاک خود و مقابله با ماموران اطلاعاتی رژیم بوده‌اند که عمدتا در پوشش دیپلماتیک در این کشورها فعالیت می‌کنند.

 

در این مدت، کشورهای فرانسه، دانمارک، هلند، آلمان، بلژیک و اتریش یا مشغول خنثی‌سازی این عملیات تروریستی جمهوری اسلامی بوده‌اند یا عوامل حکومتی را که در این وقایع دست داشته‌اند، اخراج کرده‌اند.

 

یک دیپلمات جمهوری اسلامی هم در بلژیک بازداشت است تا درباره حمله تروریستی به مراسم سالانه مجاهدین خلق در فرانسه محاکمه شود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر