مراسم ختم ‎وحید صیادى نصیرى، از ساعت ۱۵ دوشنبه ۲۶ آذر در مسجد قدس تهران واقع در خیابان پیروزی، خیابان نیروی هوایی برگزار خواهد شد.

 

پیکر او، جمعه ۲۳ آذر با حضور خانواده و تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی در بهشت معصومه قم به خاک سپرده شد.

 

 

وحید صیادی نصیری از فعالان سیاسی به شدت ایرانگرا و میهن‌پرست بود که در شبکه‌های اجتماعی انتقادات تندی از جمهوری اسلامی و قوانین اسلامی می‌کرد و از آنچه اعراب مسلمان با حمله به ایران، بر سر میهن آورده بودند، دل چرکین بود.

 

این فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، از باورمندان به آیین‌ها و رسوم تاریخی و فرهنگی ایران پیش از اسلام بود و به نمادهای ملی میهن مانند درفش کاویانی و پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان عشق می‌ورزید.

 

وحید صیادی نصیری همچنین برای شناساندن بیشتر شخصیت‌های تاریخ میهن مانند کوروش بزرگ، رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی، احمد کسروی، بابک خرمدین و … به دوستان و هم‌میهنانش تلاش می‌کرد.

 

سعید بشیرتاش، نویسنده و فعال سیاسی ملی‌گرا درباره کشته شدن این فعال مدنی و سیاسی در زندان نوشته است: «‏در کل دوران پیشاجمهوری‌ اسلامی یک نفر هم به خاطر اعتصاب غذا نمرد، وگرنه الان قهرمان ملی بود! اما متاسفانه در جمهوری اسلامی به اینگونه مرگ‌ها، که یادآور وضعیت سیاه حقوق‌ بشری در ایران است و باید تلنگری بر وجدان خوابیده‌مان باشد، داریم عادت می‌کنیم. فاجعه ملی در همین جاست.»

 

وحید صیادی نصیری با اینکه خود شخصا طرفدار نظام پادشاهی بود اما در معدود گردهم‌آیی‌های فعالان مدنی و سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در داخل کشور حاضر می‌شد و از حقوق زندانیان سیاسی که با او اختلاف عقیده داشتند، دفاع می‌کرد.

 

او چند بار بازداشت و زندانی شد؛ به اتهاماتی مانند «توهین به مقدسات اسلامی» یا «توهین به مقام معظم رهبری». در آخرین بازداشت، وحید را که به بیش از چهار سال زندان محکوم شده بود، به بند مجرمان خطرناک زندان قم منتقل کردند. این زندانی سیاسی با هدف انتقال خود به زندان اوین یا رجایی‌شهر اعتصاب غذا کرد که در نهایت پس از ۶۰ روز اعتصاب غذا، جان خود را فدای آزادی و احیای شکوه ایران کرد.

 

این فعال مدنی ‌‌‌‌و سیاسی عاشق ایران، هنگام کشته شدن به دست جمهوری اسلامی ۳۶ سال داشت.

 

تصاویر زیر، تعدادی از نوشته‌ها و پست‌های وحید صیادی نصیری در فیسبوکش است که دیدگاه و باورهای او را نشان می‌دهد:

 

 

 

 

 


نظرات بسته است.