یکی از ابعاد غیرقابل چشم‌پوشی در مرگ (قتل) دردناک وحید صیادی نصیری، بایکوت خبری شدیدی است که زندانیان سیاسی گمنام توسط رسانه‌های فارسی زبان، از جمله شبکه‌های اجتماعی، می‌شوند. بدون شک، این بایکوت خبری در عاقبت تراژیک این زندانیان سیاسی گمنام و شکل‌ دادن به فاجعه سهم مهمی دارد.

 

همچنانکه ستار بهشتی در وبلاگش نوشته بود، مامور اطلاعاتی به او گفته بود که چون ستار معروف نیست می‌کشندش و هیچ خبری هم نخواهد شد. ظاهرا مرگ دردناک ستار بهشتی در زیر شکنجه به ما درس لازم در مورد زندانیان گمنام را نداده بود که شاهد مرگ وحید صیادی نصیری بر اثر اعتصاب غذا و مرگ چند تن دیگر از زندانیان دی‌ماه در زندان‌ها شدیم.

 

علاوه بر معروف نبودن این زندانیان، شاید تعلق‌ نداشتن برخی از آنها به جریان فکری‌-سیاسی‌ای که بر رسانه‌ها و فعالان حقوق بشری حاکم است نیز دلیل دیگری بر بایکوت خبری این نوع زندانیان سیاسی باشد، که اگر چنین باشد کاملا غیرحرفه‌ای و غیرانسانی است.

 

دست‌کم، با بازتاب گسترده مرگ وحید صیادی نصیری و حساس‌ کردن افکار عمومی در قبال مرگ و قتل زندانیان سیاسی گمنام، به جمهوری اسلامی نشان دهیم که قتل هر زندانی سیاسی‌، حتی اگر کاملا گمنام باشد نیز، هزینه دارد.

 

از سوی دیگر، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که نهادهای حقوق بشری اهمیت بیشتری به سرنوشت زندانیان سیاسی گمنام و آنانی که به جریان غالب روشنفکری تعلق ندارند، نشان دهند و تلاش بیشتری برای شناسایی آنها بکنند. تشکیل بخشی ویژه در رسانه‌های این سازمان‌ها برای زندانیان سیاسی گمنام می‌تواند گام مهمی در این راه باشد.

 

— این مطلب پیشتر در صفحه فیسبوک نویسنده آن منتشر شده بود:

 

یکی از ابعاد غیرقابل چشم‌پوشی در مرگ -قتل- دردناک #وحید_صیادی_نصیری، بایکوت خبری شدیدی است که زندانیان سیاسی گمنام توسط…

Posted by Saeed Bashirtash on Thursday, December 13, 2018


نظرات بسته است.