محمدرضا یزدان‌پناه

دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - اقتصادی - ایران‌زمین - حقوق بشر - سیاسی - یادداشت‌ها


درست در روزی که اعلام شد پاسپورت اماراتی به عنوان معتبرترین و قدرتمندترین پاسپورت جهان انتخاب شده، این خبر هم منتشر شد که ده‌ها شهروند ایرانی در هفته‌های اخیر از ورود به کشور گرجستان منع شده‌اند.

 

دولت ایران در دو قرارداد گلستان و ترکمانچای، از ادعای قیمومیت بر مناطقی که امروز بخش بزرگی از کشور گرجستان است، چشم پوشید.

 

کشور امارات متحده عربی هم تنها کمتر از نیم قرن پیش تشکیل شد. از قضا این کشور، این روزها جشن‌های چهل و هفتمین سالگرد استقلال خود را برگزار می‌کند.

 

امارات متحده عربی در روزهایی تشکیل شد که دولت ایران، مقتدرترین دولت منطقه بود و پاسپورت ایرانی یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان.

 

بد نیست با این دستاورد تاریخی بی‌سابقه برای امارات متحده عربی، آن دسته از ایرانیان که از تعابیر تحقیرآمیز برای این همسایه جنوبی و مردمش استفاده می‌کنند نیز در به کارگیری آنها تجدیدنظر کنند. با «سوسمارخوری» نمی‌توان پاسپورتی معتبرتر از پاسپورت آلمانی و سوییسی و نروژی و آمریکایی و…. داشت!

 

ضمن اینکه در نهایت، ما، توانایی تغییر مکان جغرافیایی کشورمان را نداریم و باید بپذیریم که همسایه‌های ما، همین کشورهای کنونی هستند و خواهند بود و بهترین فکر، زندگی با همسایگان در صلح و دوستی است. بگذریم…

 

در آن روزهای دور همچنین یک ایرانی می توانست پاسپورتش را در جیبش بگذارد، بلیط هواپیمایش را بخرد و بدون نیاز به ویزا به کشورهایی سفر کند که سال‌هاست صف‌های طولانی پشت درهای سفارت‌هایشان در تهران، به محلی برای تحقیر ایرانیان تبدیل شده است.

 

فقط هوایپما هم نبود. شما می‌توانستید اگر وقت بیشتر یا پول کمتر داشتید، در «باب همایون» تهران سوار اتوبوس‌های تی‌بی‌تی شوید و در مونیخ آلمان غربی از اتوبوس پیاده شوید.

 

اعتبار پاسپورت یک کشور در جامعه جهانی، نمادی بسیار مهم از اعتبار آن دولت – ملت در نظام بین‌الملل است.

 

جمهوری اسلامی، ایرانیان را به فضاحتی بی‌سابقه در دوران معاصر مبتلا کرده است. این فرقه تبهکار با سیاست‌های ضدایرانی و فرقه‌گرایانه و ضدملی خود، ملت ایران را در پیشگاه جهانیان تحقیر کرده است.

 

در سایه این نظام ضدایرانی بوده که کشورهای منطقه، بهترین فرصت تاریخی برای پیشرفت و نوسازی خود را به دست آوردند آنهم در حالیکه سرمایه‌ها و امکانات ایران مصروف گروه‌ها و برنامه‌های تروریستی در سرتاسر جهان و دیگر سیاست‌های فرقه‌ای و آتش‌افروزانه جمهوری اسلامی شده است.

 

برای بازگشت عزت و اعتبار به ایرانی، پاسپورت ایرانی و هویت ایرانی، راهی جز کنار زدن این فرقه تبهکار نیست.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر