مصطفی تاجزاده، از چهره‌های سرشناس جناح اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی، توییتی را که در آن از واقعه تروریستی رستوران میکونوس در آلمان به عنوان یکی از جنایت‌های جمهوری اسلامی نام برده بود، حذف کرد.

 

مصطفی تاجزاده در دولت محمد خاتمی، برای مدتی معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور بوده و این توییت او را می‌توان اعتراف بی‌سابقه یک مقام ارشد جمهوری اسلامی (هرچند سابق) به دست داشتن رژیم در حادثه تروریستی میکونوس دانست.

 

او در توییت اولیه خود نوشته بود: «‏لحظه‌ای فرض کنیم ‎قتل‌های زنجیره‌ای نمی‌داشتیم، ‎زهرا کاظمی عمودی به اوین نمی‌رفت و افقی خارج نمی‌شد، از میکونوس خبری نبود و… آنگاه جمهوری اسلامی با چه اقتدار حقوقی و اخلاقی می‌توانست سلاخی ‎خاشقچی را محکوم و ‎بن‌سلمان را در چه سطح وسیعی در منطقه و جهان رسوا و منزوی کند؟»

 

 

تاجزاده بلافاصله این توییت را حذف و با انتشار توییت جدیدی، عبارت «توقیف فله‌ای مطبوعات» را جایگزین «میکونوس» کرد. اما برای این کار دیر شده بود و برخی کاربران توییتر، تصویر توییت اول او را ثبت کرده بودند.

 

 

تاجزاده توضیحی درباره دلیل حذف اشاره به واقعه رستوران میکونوس در توییت خود نکرده اما این مسئله با واکنش گسترده کاربران مواجه شده است.

 

 

 

https://twitter.com/id_idiii/status/1058675536493535233?s=19

 

در جریان حمله تروریستی به رستوران میکونوس در شهر برلین آلمان در شهریور ۱۳۷۱، صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران و سه نفر دیگر از اعضای این حزب به قتل رسیدند. کاظم دارابی، از اعضای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، رهبری تیم تروریستی را بر عهده داشت و بقیه اعضای گروه لبنانی بودند.

 

دادگاه آلمان برای چند سال درگیر این پرونده بود و در نهایت حکم دادگاه بالاترین مقام‌های جمهوری اسلامی دستور این عملیات تروریستی را صادر کرده بودند.

 

آن حکم به بحرانی دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و کشورهای اروپایی منجر شد و دو طرف سفرای خود را فراخواندند. هرچند چند ماه بعد با اعلام پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، روابط دو طرف بهبود یافت.


نظرات بسته است.