حبیب حسینی‌فرد: رابطه اسرائیل و عمان تاریخی دستکم ۲۴ ساله دارد که آغاز آن به سال‌های پس از پایان جنگ سرد وگشایش در رابطه میان فلسطینی‌ها و اسرائیل بر بستر مذاکرات اسلو برمی‌گردد. در پی تدارکات اولیه، اسحاق رابین، نخست‌وزیر وقت اسرائیل سال ۱۹۹۴ به عمان رفت و هر دو کشور بدون داشتن سفارت در کشور دیگری دارای مناسبات نسبتا نزدیکی بودند. ظاهر قضیه این بود که از سال ۲۰۰۰ در پی انتفاضه فلسطینی‌ها مناسبات دوباره سرد شده است، ولی دستکم اسناد ویلکیلیکس هم حکایت از آن دارند که مناسبات کژ دار و مریز پیش رفته است.

 

سفر دیروز نتانیاهو به عمان که فقط ۲۴ ساعت محرمانه ماند اما خبر خوبی برای ایران نیست. گرم شدن رابطه عربستان و اسرائیل عمدتا بر بستر مقابله آنها با رقیبی مشترک به نام ایران تحلیل و تفسیر می‌شود. ولی در مورد عمان که خصومتی با ایران ندارد، شاید بتوان این را به عنوان موفقیتی در کارنامه نتانیاهو در نزدیک‌شدن به کشورهایی دانست که به نوعی هنوز رشته‌های الفت و دوستی با ایران را حفظ کرده‌اند، چنان که دولت نتانیاهو در این سال‌ها به شدت کوشیده است از طریق بسط مناسبات با روسیه تا حد ممکن بر سیاست‌های دوستانه مسکو نسبت به ایران تاثیر بگذارد که قسما هم ناموفق نبوده است.

 

عمان (و قطر اخیرا) از کشورهایی بوده‌اند که نه تنها اهل دردسرسازی برای جمهوری اسلامی نبوده‌اند، حتی کمک کرده‌اند که تنش در مناسبات ایران و آمریکا هم کاهش یابد. شایعات و نشانه‌هایی مبنی بر استفاده ایران از خاک عمان برای کمک‌رسانی به حوثی‌ها در یمن هم مطرح بوده است.

 

پذیرایی نسبتا گرم عمان از نتانیاهو لزوما به این معنا نیست که این کشور به مناسباتی سرد با تهران کشیده شود، ولی دربار مسقط از این به بعد در هر گام خود در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای تبعا بیشتر از پیش ملاحظه اسرائیل را هم خواهد داشت و شاید در مسائل مربوط به فلسطینی‌ها هم بیش از پیش با محور واشینگتن – تل‌آویو – ریاض هماهنگ شود.

 

عمان البته می‌توانست از رابطه خوبش با هر دو کشور ایران و اسرائیل به سود تنش‌زدایی میان دو این کشور استفاده کند.، شرط این امر ولی تمایل طرفین است که دستکم در تهران کمتر از تل‌آویو وجود دارد و شعار نابودی اسرائیل همچنان مولفه‌ای پر رنگ در سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی است.

 

برخی از هماهنگی‌های اخیر روسیه با عربستان و اسرائیل در زمینه بازار نفت یا تحرکات نظامی بار دیگر این واقعیت را گوشزد کرده‌اند که مسکو به رغم همه اهمیتی که ایران در سیاست خارجی‌اش دارد هر جا که لازم باشد با رقبای ایران هماهنگ می‌شود، در مورد عمان هم باید از این به بعد بیشتر انتظار چنین رویکردهایی را داشت که خب تبعا به مذاق تهران خوش نخواهد آمد. منتهی چنین خشم و رنجشی بی‌مورد است، چرا که عمان و روسیه و چین … در چارچوب منافع خود عمل می‌کنند.

 

به عبارتی، مشکل نه در رویکردهای مسکو و مسقط که در سیاست نامتوازن منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی است که کارت‌های بازی خود را محدود کرده است.

 

  • این مطلب، نخست در صفحه فیسبوک نویسنده آن منتشر شده است:

 

به ضرر ایران؟(در باره سفر دیروز نتانیاهو به عمان)رابطه اسرائیل و عمان تاریخی دستکم ۲۴ ساله دارد که آغاز آن به سال‌های…

Posted by Habib Hosseinifard on Friday, October 26, 2018

 


نظرات بسته است.