فرشید هکی، فعال مدافع محیط زیست و حقوق بشر در ایران، به قتل رسید و جنازه او را پس از مرگ آتش زدند. مرگ او را می توان ادامه قتل های زنجیره ای فعالان محیط زیست و حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی در ماه های اخیر قلمداد کرد.

 

هکی در آخرین پست کانال تلگرامی خود، نوشته بود که «مردم ایران دیگر چیزی برای از دست دادن جز زنجیرهایشان ندارند» و از مسئولان جمهوری اسلامی به عنوان «غارتگران حاکم بر ساخت اقتصادی» نام برده بود.

 

 

او همچنین نویسنده چندین کتاب درباره حقوق بشر و مردم ایران بود.

 

پس از قتل فرشید هکی، رسانه های حکومتی با دستپاچگی، اخبار متناقضی منتشر کردند که نشاندهنده قطعی بودن قتل او توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بود.

 

خبرگزاری های تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان، اولی متعلق به سپاه و دومی وابسته به صداوسیما، ابتدا گزارش دادند که فرشید هکی خود را در داخل خودرویش به آتش کشیده و حتی مدعی شدند که پزشکی قانونی هم این مسئله را تایید کرده است.

 

اما از آنجا که به گفته محمد مقیمی، وکیل مدافع مرتبط با هکی، او ابتدا به قتل رسیده و سپس جنازه اش به آتش کشیده شد، حتی خبرگزاری قوه قضائیه هم ناجار شد که اعلام کند پزشکی قانونی درباره دلیل مرگ این فعال حقوق بشر و محیط زیست اظهارنظری نداشته است.

 

مقیمی از فرشید هکی به عنوان «بنیانگذار نسل جدید کنشگران جامعه مدنی ایران» نام برد که به گفته او «هم دارای سوابق عالی علمی و هم دارای پیشینه عملی در زمینه حقوق بشر، فعالیت اجتماعی و سیاسی بود.»

 

وکیل خانواده هکی اعلام کرده که قتل او «از جمله قتل های مشکوک» است و تاکید کرد: «اینجانب بنابر سوگند حرفه ام، از هیچ کاری برای پیگیری این فاجعه ملی فروگذار نخواهم کرد و تا پای جان خواهم ایستاد.»

 

 

دکتر فرشید هکی، حقوقدان‌، اقتصاددان، پژوهشگر، فعال حقوق بشر و حقوق محیط زیست ۱۳۹۷/۷/۲۵ به طرز مشکوکی به قتل رسیده…

Posted by Mohammad Moghimi on Monday, October 22, 2018

 

 

حسن شریعتمداری، از مخالفان جمهوری اسلامی، درباره قتل هکی توییت کرده که پشت این قتل «فتوای امنیتی» است.

 

 

حشمت‌الله طبرزدی، از دیگر مخالفان جمهوری اسلامی هم با صدور اطلاعیه‌ای گفت که «تا زمانی که رژیم، افکار عمومی را درباره قاتلان قانع نکند، انگشت اتهام به سوی محافل جنایتکار اوست».

 


نظرات بسته است.