طوس طهماسبی: در روزهای اخیر فشارهای شدیدی از سوی محافل سیاسی آمریکا در مورد مسئله خاشقجی به ریاض وارد شده که این کشور را با مشکل جدی مواجه کرده است. در صورت صحت اتهامات ریاض باید تاوان عمل زشت خود را بپردازد. این کشور باید درک کند که تا زمانی که از فرهنگ سیاسی ارتجاعی خود فاصله نگیرد، جایگاه مستحکمی در نظام جهانی نخواهد داشت.

 

واکنش‌های مقامات سیاسی آمریکا همچون سناتور روبیو که گفته در تمام دنیا آنقدر پول وجود ندارد که بتواند وفاداری به ارزش‌های آمریکایی را خریداری کند، افتخاری برای ایالات متحده و نشانه برتری اخلاقی لیبرال دمکراسی در جهان سیاست است. جهانی که به شکل پیوسته و گریزناپذیر تحت فشار واقعیات مربوط به روابط قدرت قرار دارد و تمام پدیده‌ها را در این میدان باید به صورت نسبی و در یک مدار مدرج مورد بررسی و قضاوت قرار داد. حتی موضع دونالد ترامپ با این که خیلی درخشان نبوده خالی از نکات مثبت نیست.

 

خیلی مهم است فراموش نکنیم که روس‌ها فقط در ماه‌های اخیر چهار نفر از مخالفان خود را به قتل رسانده‌اند و این موضوع در مورد آنها به قدری عادی شده که حتی ستونی کوچک در صفحه اول روزنامه‌ها را اشغال نمی‌کند. حتی تصور این که روسیه یا چین متحدانشان مانند سوریه یا میانمار را در مورد قتل یا آزار مخالفان تحت فشار قرار دهند، ناممکن است.

 

سه سال پیش بود که یکی از اقوام اسد که از فرماندهان بلندپایه ارتش است یک سرهنگ را صرفا به این خاطر که از اتومبیل او سبقت گرفته‌بود، به ضرب گلوله به قتل رساند و آب هم از آب تکان نخورد. موضع ذهنی و هپروتی در خصوص جهانی ایده‌آل راه به جایی نمی‌برد. مهم این است که بتوانیم در میدان عمل و زیر فشار سنگین واقعیت‌ها، اخلاقی‌تر عمل کنیم.

 

این مطلب، پیشتر در صفحه فیسبوک نویسنده منتشر شده بود:

 

در روزهای اخیر فشارهای شدیدی از سوی محافل سیاسی آمریکا در مورد مسئله خاشقچی به ریاض وارد شده که این کشور را با مشکل جدی…

Posted by Toos Tahmasebi on Monday, October 15, 2018


نظرات بسته است.