یک کمیته نظارتی سازمان ملل متحد از نقش جمهوری اسلامی در قاچاق زغال سومالی و اختصاص سود چند ده میلیون دلاری آن به گروه مخوف و تروریستی الشباب خبر داده است.

 

گروه ناظر بر تحریم‌ها در سازمان ملل متحد گزارشی تهیه کرده که در آن گفته شده از ایران به عنوان مسیر حمل و نقل برای شبکه‌های تبهکار استفاده می‌شود.

 

خبرگزاری رویترز گزارش داده که یک نسخه از این گزارش را که به شورای امنیت ملل متحد ارائه شده، مشاهده کرده است.

 

ناظران تحریم سازمان ملل متحد تاکید کرده اند که ایران به نقطه‌ای برای حمل و نقل صادرات غیرمجاز زغال سومالی تبدیل شده است و شبه نظامیان تروریست الشباب از این طریق میلیون‌ها دلار درآمد سالانه کسب می‌کنند.

 

این گزارش اضافه می‌کند که کسب درآمد‌های داخلی توسط الشباب «به لحاظ جغرافیایی متنوع‌تر و نظام مندتر» از شیوه کسب درآمد دولت مرکزی سومالی است.

 

این گزارش می‌گوید از ماه مارس سال جاری، مقصد اصلی محموله‌های زغال که از کشور‌های کومور، ساحل عاج و غنا به عنوان مبداء جعلی استفاده می‌کنند، بنادر ایران بوده است و در آنجا زغال در کیسه‌های سفیدرنگی با برچسب «ساخت ایران» بسته بندی می‌شوند.

 

در ادامه گزارش آمده است: «این کیسه‌ها سپس در لنج‌های کوچک با پرچم ایران بارگیری شده و به بندر الحمریه در دبی صادر می‌شوند که در گواهی نامه اصالت آنها کشور سازنده زغال به دروغ ایران عنوان شده است».

 

این ناظران که پایبندی به تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه سومالی و اریتره را دنبال می‌کنند، اظهار داشتند ایران و امارات در زمانی که ناظران نسبت به حمل و نقل زغال سومالی ابرازی نگرانی کردند، «مشارکت قابل توجهی» در این موضوع نداشتند.

 

این گزارش برآورد می‌کند که ارزش کل زغال غیرمجاز سومالی در امارات به ۱۵۰ میلیون دلار در سال می‌رسد که برای آشپزی و قلیان کشیدن استفاده می‌شود.

 

آنها می‌گویند تجارت زغال به منبع درآمد مهمی برای الشباب تبدیل شده است و این گروه دست کم ۷.۵ میلیون دلار بابت مالیات صادرات دریافت می‌کند.

 

الشباب سومالی یکی از جنایتکارترین و مخوف ترین گروه های تروریستی در آفریقا و سرتاسر جهان است که با هدف احیای شریعت اسلامی، تاکنون ده ها عملیات علیه بی گناهان انجام داده و صدها نفر را کشته است.

 

پیشتر، ارتباطات جمهوری اسلامی با گروه های تروریستی دیگر مانند طالبان و جبهه پولیساریو نیز افشا شده بود.

 

جمهوری اسلامی همچنین سالانه میلیون ها دلار به گروه های تروریستی مانند حزب الله، حماس، جهاد اسلامی و دیگر گروه های مشابه در سرتاسر خاورمیانه و آفریقا کمک می کند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر