دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷

بخش:
جهان - حقوق بشر - خبر - سیاسی


دادگاه حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، ۲۴ شهروند بهایی یمن را به اتهام ارتداد و جاسوسی، به مصادره تمام اموال محکوم کرد.

 

بنابر گزارش وبسایت جامعه جهانی بهایی، حوثی‌ها تمام اموال ۲۴ شهروند بهایی را توقیف خواهند کرد و نام آنها در رسانه ها به عنوان جاسوس آمریکا، اسرائیل و انگلیس و مرتد از اسلام منتشر خواهد شد.

 

در میان این افراد، هشت زن و یک کودک حضور دارند.

 

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای این اتهامات را کاملا بی‌اساس و دروغ توصیف کرده است.

 

در بیانیه ای که از سوی جامعه جهانی بهایی منتشر شده، آمده است: «این اتهامات که انگیزه دینی دارند در دادگاه و از طریق گروه‌های بر سر قدرت در صنعا حمایت می‌شوند. اخیرا، رهبر حوثیها در سخنانی به ترویج نفرت علیه بهاییان پرداخته است و در پی سخنرانی‌های تحریک‌آمیز او، این اتهامات به بهائیان نسبت داده شده است. نقشه و طرح فزاینده‌ای در اقدام علیه بهائیان یمن مشاهده می‌شود که از میان آنها می‌توان به صدور یک حکم اعدام در ماه ژانویه و دستگیری‌های گسترده در سال‌های اخیر اشاره کرد.»

 

جامعه جهانی بهایی و همچنین سازمان‌های حقوق بشری همچون عفو بین‌الملل، پیش از این، نسبت به افزایش فشارها علیه بهائیان در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها ابراز نگرانی کرده و درباره صدور احکام سنگین علیه پیروان این آیین هشدار داده بودند.

 

راشا محمد، از مسئولان عفو بین‌الملل خواستار آن شده تا شبه نظامیان حوثی به آزار و اذیت و تعقیب جامعه بهایی این کشور پایان دهند و حقوق آنها را به رسمیت بشناسند.

 

یمن با اکثریت مطلق مسلمان، تعداد اندکی نیز بهایی دارد.

 

پس از کودتای شبه نظامیان شیعه حوثی در این کشور و کنترل پایتخت، حوثی‌ها آزار و اذیت اقلیت بهایی را به تقلید از جمهوری اسلامی آغاز کردند.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از ۶۰ بهایی در یمن و توسط حوثی‌‌‌هاه بازداشت و زندانی شده‌اند که در میان آنان حامد بن حیدره به اعدام محکوم شده است.

 

با روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، هزاران بهایی در ۴۰ سال گذشته با انواع و اقسام مشکلات درگیر شدند؛ از زندان و شکنجه و اعدام تا اخراج از دانشگاه و بیکاری و ناچار شدن به ترک کشور.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر