مرتضی اسماعیل‌پور: فرهاد میثمی پزشک و فعال مدنی ۴۸ ساله که پیشتر از همراهان همیشگی نسرین ستوده در تجمعات اعتراضی بود در تاریخ ۹ مرداد ماه ۹۷ توسط ماموران امنیتی بازداشت و به گفته مادر این زندانی عقیدتی وی از تاریخ ۱۰ مرداد تاکنون در اعتصاب غذا بوده است.

 

میثمی از فعالان مدنی و همچنین از مخالفین حجاب اجباری در ایران بود که یکی از اتهامات وی که منجر به دستگیری او شد، مرتبط با نشان سینه ای است که روی آن نوشته بود «من به حجاب اجباری اعتراض دارم».

 

فرهاد میثمی هرچند به اتهام تبانی واجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور بازداشت شده اما به دلیل «اتهامات ناموجه و عدم دسترسی به وکیل مورد نظر» نسبت به این اتهام اعتراض کرده و به همین دلیل دست به اعتصاب غذا زده است.

 

پس از اعتصاب غذای فرهاد میثمی که تاکنون بیش از ۵۰ روز طول کشیده است، بسیاری از فعالان حقوق بشر و چهره های شناخته شده سیاسی و در کنار آنان جامعه پزشکان ایرانی نسبت به بازداشت او اعتراض کرده و از میثمی خواستار پایان بخشیدن به اعتصاب غذا شده اند.

 

آقای میثمی در بیش از ۱۰ روز گذشته در اعتصاب غذای کامل به سر می برد و صرفا سرم به او تزریق می‌شود.

 

فرهاد میثمی در روز اول مهرماه طی نامه ای از زندان بر پیگیری مستمر کنش های کوچک و ایجاد موفقیت های بزرگ و کوچک به امید بهبود اوضاع تاکید کرده و در بخشی از نامه خود می نویسد: «ما با یکی از چغر و بدبدن‌ترین حریفان عرصه تاریخ معاصر جهان مواجهیم! اما این نهایتاً بدان معنا است که ما کاری بسیار سخت و سترگ پیش رو داریم، اما نه بیشتر از این. بسیار سخت، گاه بسیار هزینه‌بردار، اما نه غیرممکن.»

 

به گفته صدیقه پیشنماز، مادر فرهاد میثمی، ماموران زندان قرار بود آقای میثمی را به بیمارستان منتقل کنند اما آقای میثمی حاضر به دستبند و پوشیدن لباس زندان نشده بود و ماموران به همین دلیل وی را به بیمارستان منتقل نکردند. طبق قوانین جزایی بازداشت شدگان در زمان انتقال به بیمارستان نباید با دستبند و لباس زندانی منتقل شوند با این وجود رفتار مقامات جمهوری اسلامی با زندانیان همواره به دور از حقوق شهروندی و حقوق زندانی بوده است.

 

علی سطانی از دراویش گنابادی که از تاریخ یک اسفندماه ۹۶ پس از وقایع گلستان هفتم با ضرب و شتم شدید ماموران وزارت اطلاعات و لباس شخصی بازداشت شده است نیز از تاریخ ۲۴ شهریور ماه دست به اعتصاب غذای خشک زده است که به گفته منابع خبری به دلیل اعتصاب غذای خشک وضعیت جسمی این فعال حقوق دراویش وخیم گزارش شده است.

 

علی سلطان پیش از اعلام اعتصاب غذای خشک از تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۹۷ در اعتصاب غذای تر به سر می برد که دلیل این اعتصاب غذا «اعتراض به وضعیت خود و دیگر دراویش زندانی» عنوان شده است.

 

در حالی این دو زندانی طی هفته های اخیر دست به اعتصاب غذا زده اند که فعالان حقوق بشر و مدنی نگران وضعیت جسمی و روحی آنان هستند. به گفته بسیاری از زندانیان سیاسی، اعتصاب غذا آخرین ابزار جهت اعتراض به روند غیرقانونی در زندان و بازداشتگاه است.


نظرات بسته است.