علی منصوری، مدیر آستان شیخ صدوق شهرری، به خبرگزاری ایسنا گفته که شکسته شدن سنگ قبر محمدعلی فروغی، سیاستمدار و ادیب بزرگ ایرانی، به دلیل فرونشست زمین رخ داده است. اما تصاویر منتشرشده و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تنها سنگ قبر آسیب‌دیده در آن منطقه گورستان ابن بابویه، سنگ قبر فروغی بوده است.

 

پیشتر، وبسایت میراث فرهنگی چمدان با انتشار تصاویری از سنگ قبر شکسته محمدعلی فروغی گزارش داده بود که سنگ قبر این سیاستمدار و ادیب بزرگ دوران رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی در گورستان ابن‌بابویه شکسته شده است.

 

سجاد عسگری از فعالان میراث فرهنگی تهران گفته این سنگ قبر در روز ۲۱ تیرماه و در بازدیدی که وی از آن داشته کاملا سالم بوده است.

 

محمدعلی فروغی که به ذکاءالملک مشهور بود، روشنفکر، مترجم، ادیب و سخن‌شناس، روزنامه‌نگار، سیاستمدار، دیپلمات، نماینده مجلس، وزیر و نخست‌وزیر پیشین ایران بود.

 

او نقشی بسیار مهم دربرخی از حساسترین دوران تاریخ معاصر ایران داشت.

 

فروغی، نخستین و آخرین نخست‌وزیر رضا شاه بود و نقش مهمی در انتقال پادشاهی ایران از رضا شاه به محمدرضا شاه داشت.

 

وی همچنین ریاست هیئت اعزامی ایران به کنفرانس صلح پاریس در سال ۱۹۱۹ میلادی و همچنین هیئت ایرانی اعزامی به نشست جامعه ملل پس از جنگ جهانی را بر عهده داشته است.

 

از فروغی کتاب‌ها و مقالات بسیاری چون تاریخ مختصر دولت قدیم روم، سیر حکمت در اروپا، شاهکارهای افلاطون در حکمت سقراط، خلاصه شاهنامه فردوسی، آیین سخنوری و مجموعه یادداشت‌ها بر جای مانده است.

 

پیش از این نیز پیکر رضا شاه پهلوی در جریان حفاری‌های گورستان بابویه پیدا شد که به گفته مسئولان جمهوری اسلامی مجددا همانجا به خاک سپرده شد.

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر