چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده، روز دوشنبه، دوم اسفندماه «هربرت رابرت مک‌مستر» را به‌عنوان مشاور جدید امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا برگزید. پیش از این مایکل فلین، ژنرال بازنشسته ارتش این سمت را به عهده داشت که ۲۶ بهمن ‌ماه، در پی انتشار گزارش‌هایی پیرامون ارتباطش با سفیر روسیه و گفتگوهایی برای لغو تحریمهای آمریکا علیه روسیه از سمت خود استعفا داده بود.
هربرت رابرت مک‌مستر، ژنرال باسابقه و تحصیل‌کرده آمریکایی است که در جنگ‌های مهمی همچون «جنگ خلیج‌فارس» حضور داشته و در عراق و افغانستان چه در زمینه نظامی و چه در زمینه اطلاعاتی و مشاوره، نقش‌های مهمی را ایفا کرده است.
 
مک‌مستر دکترای تاریخ آمریکا دارد و رساله خود به نام «کوتاهی در انجام‌وظیفه» را در غالب کتابی به همین نام در سال ۱۹۹۷ منتشر کرده که در آن انتقادهای تندی به ژنرال‌های ارتش ایالات‌متحده در جنگ ویتنام کرده است. وی سِمت‌هایی ریاست «مرکز تلفیق توانمندی‌های ارتش آمریکا»، سرپرستی «مرکز تجمیع قابلیت‌های نیروی زمینی» و قائم‌مقام رییس فرماندهی «دکترین آموزش نیروی زمینی» داشته و مسئولیت اداره «کارگروه مشترک نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان» را نیز بر عهده داشته است.
 
خبرگزاری واشنگتن‌پست وی را «سربازی که می‌تواند نه بگوید» معرفی کرده و اشاره می‌کند که در سال ۲۰۰۵ مک‌مستر برخلاف دستوری که به او دیگر فرماندهان حاضر در عراق داده شده بود تا در پایگاه‌های امن ایالات‌متحده بمانند و به آموزش نیروهای عراقی بپردازند، او ۲۵ پاسگاه در شهر تل‌عفر برپا کرد و کشتارهای قومی و فرقه‌ای که در شهر در جریان بود را فروکش کرد.
 
در این میان خبرگزاری اسپاتنیک، خبرگزاری وابسته به دولت روسیه، در بخشی از مطلبی درباره مک‌مستر آورده است که: «نگاه مک‌مستر به ایران همچون مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی، نگاهی تند و خشن است ولی درباره برجام برخلاف فلین احتمالاً به اجرا و برقرار ماندن آن اصرار ورزد. مک‌مستر آن مقدار تنفری که فلین نسبت به ایران ابراز می‌کرد را از خود نشان نمی‌دهد».
 
در جمع‌بندی مطالب بسیاری که درباره مشاور جدید امنیت ملی ایالات‌متحده منتشر شده، باید گفت که او هم در زمینه میدان نبرد و هم استراتژی فردی بسیار باتجربه و خبره است که از حمایت دو طیف جمهوری‌خواه و دموکرات برخوردار است. آگاهی او از پیچیدگی‌های میدانی و تئوریک میدان جنگ وی را گزینه‌ای مناسب برای تصدی این پست در این دوران بسیار حساس کرده است.
 
برای بررسی و آگاهی دقیق از نظرات وی درباره ایران و منطقه باید کمی منتظر ماند تا اظهارات رسمی‌اش را اعلام کند. برخی معتقدند این موضوع که در شورای امنیت ملی افرادی با رتبه نظامی بالاتر از مک‌مستر حضور دارند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. باید دید مک‌مستر در سخنان رسمی خود چه موضعی را اتخاذ کرده و ازچه زاویه‌ای به مسائل و حل آن‌ها نگاه خواهد کرد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر