سعید بشیرتاش

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی


چرا اعدام سه جوان عضو کومله را محکوم می‌کنم:

 

۱- اصولا مخالف حکم اعدام هستم.

 

۲- آیین دادرسی رعایت نشد و دادگاه شفافیت نداشت و پرسش‌های زیادی را بی‌پاسخ گذارد. اصولا دادگاه‌های سیاسی در جمهوری اسلامی به‌شدت ناعادلانه و اساسا بازوی نیروهای امنیتی-اطلاعاتی هستند.

 

۳- اینکه یک زندانی عضو کومله را که چند ماه زیر حکم اعدام بوده، همراه با دو زندانی دیگر عضو کومله که ۹ سال زیر حکم اعدام بودند را در همان روزی اعدام می‌کنند که به مقر دو حزب حدک و حدکا در اقلیم کردستان حمله موشکی می‌کنند، بیشتر حامل پیام سیاسی از جانب حکومت است تا اجرای حکم قضایی.

 

۴- علاوه بر همه مسائل بشری و قضایی بالا، از نظر سیاسی باید گفت: افزایش سطح خشونت سیاسی در جامعه به سود رژیم است. اعدام‌های سیاسی و عملیات مسلحانه توسط گروه‌های مسلح، فارغ از ماهیت و انگیزه آنها، هر دو، در راستای افزایش سطح خشونت سیاسی و بالارفتن هزینه حضور مدنی-سیاسی مردم بوده و به سود رژیم و به زیان ایران و گذار دموکراتیک است.

 

۵- جامعه مدنی کردستان ایران بسیار توانمندتر از احزاب سیاسی مسلح کرد است. در همین حال، در میان گروه‌های مسلح کرد، کومله و جناحی از حدک مواضع معتدل‌تری دارند. رابطه با آنها باید بر اساس گفتگو، درک متقابل و تفاهم باشد.


نظرات بسته است.