محمدرضا یزدان‌پناه: یک مرد ۹۵ ساله با اصالت لهستانی که گمان می‌رود آخرین همکار نازی‌ها بود که همچنان در آمریکا به سر می‌برد، دوشنبه ۲۹ مرداد و با دستور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به آلمان دیپورت شد.

 

ماموران گمرک ایالات متحده یاکیو پالی ۹۵ ساله را بر روی برانکارد از خانه‌اش در نیویورک خارج کرده و برای دیپورت به فرودگاه منتقل کردند.

 

وزارت دادگستری آمریکا معتقد بود که این مرد، نگهبان مسلح یکی از کمپ‌های کار اجباری نازی‌ها در لهستان اشغالی بود اما بعد از جنگ دوم جهانی با دروغگویی درباره نقش خود، وارد آمریکا شده بود.

 

دولت آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به صدور حکم دیپورت یاکیو پالی در سال ۲۰۰۴ از اینکه دولت‌های قبلی ایالات متحده راهی برای اجرای این حکم نیافته بودند، انتقاد کرده است.

 

در بیانیه دولت آمریکا آمده که پرزیدنت ترامپ، برای عمل به وعده خود برای حفاظت از احساسات قربانیان هولوکاست و خانواده‌های آنها، دستور دیپورت پالی را صادر و شخصا در گفتگوهایی فشرده با متحدان آلمانی خود، اجرای آن را تضمین کرد.

 

بر اساس گزارش‌ها، این مرد لهستانی، نگهبان کمپی بود که در آن تنها در یک روز در نوامبر سال ۱۹۴۳ بیش از شش هزار یهودی تیرباران شدند و سپس جنازه آنها سوزانده شد.

 

می‌دانیم که کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان، پس از جنگ جهانی دوم، تا همین اکنون، به جستجو برای یافتن افرادی که در جنایت‌های آن دوران دست داشته‌اند، ادامه داده‌اند.

 

هدف از یافتن جنایتکاران اما نه انتقام بلکه اجرای عدالت از طریق روشن شدن عدالت بوده است.

 

«ما» در ایران چه کرده‌ایم؟

 

«ما»، یعنی به اصطلاح روشنفکران و به اصطلاح اصلاح‌طلبان و به اصطلاح سلبریتی‌ها و روزنامه‌نگاران، مردم را تشویق کردیم که به جنایتکارانی که دستشان به خون هزاران زندانی و نویسنده و سرباز جنگ و… آغشته است، رای بدهند. سرمان را هم بالا گرفته و نام این فضاحت را گذاشته‌ایم «اصلاحات تدریجی» و «به عقب باز نمی‌گردیم».


نظرات بسته است.