۴۰ سال از فاجعه آتش‌سوزی در سینما رکس آبادان و مرگ زنده زنده صدها نفر از هموطنانمان در آتش گذشت. فاجعه‌ای که انقلابیون و خمینی به حکومت شاه و ساواک نسبت دادند اما بعدتر مشخص شد که کار، کار خود انقلابیون بوده تا بدینوسیله مردم را از حکومت خشمگین کرده و کارکنان پتروشیمی آبادان را از طریق آغاز اعتصابات با فرایند انقلاب همراه کنند.

 

فرهاد طباطبایی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، در سالروز فاجعه سینما رکس از این واقعه به عنوان «بزرگترین عملیات تروریستی در تاریخ جهان از نظر تعداد قربانی، پیش از حملات ۱۱ سپتامبر آمریکا» نام می‌برد.

 

آتش‌سوزی هنگامی در گرفت که فیلم گوزنها ساخته مسعود کیمیایی در آن پخش می‌شد.

 

فرهاد طباطبایی یادآوری می‌کند که فیلم گوزنها خود در ستایش فردی به نام احمد زبیرم، از چریک‌های فدایی خلق ساخته شده بود که در عملیات تروریستی حمله به پاسگاه سیاهکل نقش داشت.

 

سعید بشیرتاش، فعال سیاسی و یکی دیگر از پژوهشگران تاریخ معاصر ایران نیز از فاجعه سینما رکس آبادان به عنوان «بزرگترین عملیات تروریستی تاریخ ایران» توسط «پیروان خمینی» نام می‌برد.

 

به گفته بشیرتاش «از آن زمان وحشت اسلامگرایی بر ایران حاکم شد».

 

 

پیشتر شاهزاده رضا پهلوی نیز با صدور بیانیه‌ای، جنایت سینما رکس را «‏پیش‌درآمدی بر حکومتی ایران‌ستیز و ایران‌سوز» توصیف کرده بود.

 

او در این بیانیه افزوده بود که «هدف رهبران ‎فرقه تبهکار از ارتکاب جنایت دهشتناک ‎سینما رکس، هراس‌افکنی و تحریک و تهییج مردم آبادان به پیوستن به صفوف آشوبگران ویرانگر بود. آنها آبادان را نشانه رفتند چون “عروس ایران”، آباد بود و قطب اقتصادی و صنعت نفت به شمار می‌رفت.»

 

در جنایت دهشتناک سینما رکس آبادان، بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنانمان زنده زنده در آتش سوختند.


نظرات بسته است.