رضا (رابین) شاهینی، زندانی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی که سال گذشته پس از آزادی به قید وثیقه از ایران خارج شد، شکایتی را علیه مقامات جمهوری اسلامی به دادگاه فدرال در واشنگتن ارایه کرده است.

 

وبسایت شهروندیار در گزارش خود به شکایت این زندانی سابق دوتابیعتی پرداخته و نوشته است: «شکایت رضا شاهینی به شکلی تنظیم شده است که فشارهای بین المللی را علیه گروگانگیری زندانیان دو تابعیتی در ایران افزایش دهد.»

 

شاهینی این شکایت را علیه چند مقام بلندپایه جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه پاسداران شامل حسین طائب، محمدعلی جعفری، محمدحسین زیبانژاد، قاسم سلیمانی، محمد باقری، صادق آملی لاریجانی، غلامحسین محسنی اژه ای و عباس جعفری دولت آبادی تنظیم کرده است.

 

او در متن شکایت خود، به روند بازداشتش در ایران و شکنجه هایی که در زندان متحمل شده اشاره کرده است. از جمله موارد فشار بر شاهینی، شکنجه سفید از طریق بی خوابی عمدی در زندان، بازجویی، سلول انفرادی، بستن دست و پا، سوءتغذیه و محرومیت از مداوای پزشکی از جمله مواردی است که در این شکایت نامه به آنها اشاره شده است.

 

آقای شاهینی این شکایت را همزمان با ارائه طرح تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس، ثبت کرده است.

 

بر اساس طرح سناتور کاتن، مقام های جمهوری اسلامی که مسئول گروگان گرفتن شهروندان آمریکایی باشند، تحت تحریم قرار می‌گیرند و خودشان و اعضای خانواده‌شان از سفر به آمریکا به هر بهانه‌ای منع می‌شوند.

 

رضا (رابین) شاهینی تیرماه سال ۹۵ برای دیدار با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرد که در این سفر توسط اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان گرگان منتقل شد. او مهرماه همان سال به اتهام مصاحبه با صدای آمریکا در جریان جنبش سبز، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به خمینی و خامنه ای به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

 

رضا شاهینی در اعتراض به حکم طولانی مدت، دست به اعتصاب غذا زد و در دو نامه خطاب به مردم ایران و وزارت امور خارجه ایالات متحده، خواستار حمایت از خود به عنوان «یک زندانی بی گناه» شد.

 

با فشارهای رسانه ای و دیپلماتیک، رضا شاهینی به قید وثیقه از زندان آزاد شد و توانست از ایران خارج شود.

 

شکایت رضا شاهینی پس از آن ثبت شده که امیر میرزا حکمتی دیگر زندانی سابق دوتابیعتی از مقامات جمهوری اسلامی به دلیل آزار و اذیت در زندان شکایت و یکی از قضات آمریکایی در حکمی ایران را به پرداخت ۶۳ میلیون دلار خسارت به او که تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا بوده، محکوم کرد.

 


نظرات بسته است.