مرتضی اسماعیل‌پور

چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی


نزدیک به ۱۵۰ روز از بازداشت دراویش گنابادی در ایران می گذرد. تقریبا تمام دراویش چه مردان و چه زنان در این مدت تحت شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته اند. محمد راجی به دلیل همین شکنجه های ماموران امنیتی و قضایی، جانش را از دست داد و همچنین ده ها درویش گنابادی با احکام طولانی مدت زندان روبرو شده اند.

 

دراویش زن نیز از همان روزهای اول به زندان قرچک ورامین، یکی از بدترین زندان های جمهوری اسلامی منتقل شدند. ضرب و شتم دراویش زن و همچنین نبود محیط بهداشتی مناسب بارها از سوی مدافعان حقوق بشر به عنوان مصادیق شکنجه زندانیان معرفی و محکوم شده است. با وجود این، مقام های جمهوری اسلامی همچنان شدت برخورد خود را با دراویش کاهش نداده اند.

 

چند نهاد حقوق بشری و همچنین سازمان عفو بین الملل نسبت به وضعیت اسف بار زنان دراویش زندانی، ابراز نگرانی کرده و در بیانیه هایی خواستار آزادی فوری آنان شده اند.

 

تاکنون احکام سنگینی برای دراویش صادر شده است.در میان احکام سنگین افرادی همچون فرامز مانگری به ۱۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به رودبار از توابع استان کرمان محکوم شده اند. همچنین قاسم حسنلو، مسعود مرزوقی، مجید کریمی، مصطفی رهسپار، جهانگیر حقانی، البوالفضل باباحسینی، آرش مرادی، اصغر محمدی، ظفر مقیمی، امیر آسترکی، نادر بیرانوند، عباس حاجتی و مرتضی قادری به هفت سال زندان و شلاق محکوم شده اند. تعدادی دیگر غز دراویش نیز به زندان محکوم شده‌اند.

 

 

آویشا جلال‌الدین، سیما انتصاری و شیما انتصاری، سه درویش زندانی هر کدام به پنج سال زندان محکوم شده اند. از سوی دیگر، شکوفه یداللهی و سپیده مرادی که در زندان قرچک ورامین محبوسند، برای بار دوم طی روزهای اخیر از حضور در دادگاه انقلاب خودداری کرده اند. این دو زندانی در اعتراض به روند دادرسی و محرومیت آنان از حق داشتن وکیل، از حضور در دادگاه های نمایشی خودداری می کنند.

 

در ماه های اخیر تعداد دیگری از دراویش زندانی نیز از حضور در دادگاه های نمایشی امتناع کرده و دادگاه ها را غیرقانونی معرفی کرده اند.

 

پس از وقایع گلستان هفتم، برخورد با دراویش گنابادی در سرتاسر ایران فاز جدید امنیتی خود را شد و این گروه مذهبی با شدیدترین برخوردهای امنیتی، انتظامی و قضایی روبرو شده اند.

 

گزارش‌های منتشر شده در وبسایت مجذوبان نور، از شکنجه های شدید جسمی دراویش زندانی خبر می دهد که به همین دلیل تعدادی از دراویش زن، دچار مشکلات جسمی متعددی هستند. دراویش زن زندانی نه تنها از سوی بازجویان مورد شکنجه قرار گرفته اند بلکه در حملات پیاپی ماموران زندان قرچک نیز بارها با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

 

دراویش گنابادی در زندان های قرچک و اوین عمدتا در روزهای اول تحت تدابیر امنیتی شدید و حبس انفرادی به همراه شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته اند.

 

به گفته فائزه عبدی پور از فعالان حقوق دراویش،  زندانیان قرچک و فشافویه برای ۱۱ ساعت در طول روز از دسترسی به آب محروم هستند که همین امر از منظر فعالان حقوق بشر، شکنجه غیرمستقیم محسوب می شود.

 

در ماه های اخیر بسیاری از دراویش بخصوص زنان از حق ارتباط و تماس با خانواده هایشان نیز محروم بوده اند.

 

دراویش گنابادی در اعتراض به روند ناعادلانه دادرسی و غیرقانونی بودن احکام صادر شده بارها دست به اعتصاب غذا زده اند و در حال حاضر ظفرعلی مقیمی به دلیل اعتصاب دچار ضعف شدید جسمانی شده است.

 

پس از وقایع یکم اسفند سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ درویش در تهران و شهرهای مختلف کشور بازداشت و به زندان محکوم شده اند.


نظرات بسته است.