پس از انتشار خبری پیرامون کاخ منوچهر اقبال، از رجال دوران پهلوی، که توسط محمد خاتمی مصادره شده و در ۲۰ سال گذشته از آن استفاده می کرده، اعتراضات گسترده ای در شبکه های اجتماعی توییتر ابراز شد.

 

طوس طهماسبی، پژوهشگر تاریخ معاصر و سیاست بین الملل در اولین واکنش به این موضوع در توییتر خود نوشت : «‏زندگی دو نسل تباه و نیم میلیون نفر در جنگ و انقلابی بی حاصل هلاک شدند تا محمد خاتمی بتواند کاخ منوچهر اقبال را تصاحب کند. از زمانی که خانواده چادری علی شریعتی را در آن رستوران شیک تهران راه نمی‌دادند، راه درازی طی کرده‌اند. دار و ندارشان غنیمت جنگی است با چنگ و دندان حفظش می‌کنند.»

 

 

منوچهر اقبال، از سیاستمداران دوران پادشاهی پهلوی است که در مقاطع مختلف، رئیس دانشگاه تهران، رئیس شرکت ملی نفت، رئیس سازمان نظام پزشکی و نخست وزیر ایران بود.

 

توییت طوس طهماسبی موجی از واکنش ها را ایجاد کرد، این واکنش در اکثریت، نقد محمد خاتمی و جمهوری اسلامی بود اما بخشی از اصلاح طلبان، بدون توجه به غصبی بودن ملک خاتمی، از این چهره سیاسی دفاع کرده و بی محابا علیه منتقدان موضع گرفتند.

 

کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار هشتگ «#کاخ_خاتمی» اعتراض گسترده خود را علیه یکی از روسای جمهوری سابق جمهوری اسلامی و رانت خواری بیان کردند.

 

شاهین صادق زاده میلانی از فعالان حقوق بشر و همچنین یکی از شهروندان بهایی که پدرش پس از انقلاب ناپدید شده، توییت کرد: «تمام مقامهای بلندپایهٔ جمهوری اسلامی پستها و مزایای مرتبط با آن را غصب کرده اند. محمد خاتمی در انتخاباتی غیرآزاد و با استفاده از رانت شورای نگهبان به ریاست جمهوری رسید. خانهٔ مسکونی که هیچ، کل حیات سیاسی او  نامشروع است. »

 

 

جان لاک از کاربران فعال توییتر در واکنش به توییت مرتضی نائمه که از حامیان محمد خاتمی است و به دنبال توجیه غصبی بودن کاخ خاتمی بود، چنین واکنش نشان داد: «من شنیدم خاتمی پاش ر از در کاخ تو نگذاشته.اول زنگ زده به کل ورثه صاحب کاخ خودش .گفته من پام ر تو نگذاشتم,راضی هستید برم استفاده کنم از کاخ پدرتون که به زور گرفتیم ازتون؟اونام گفتن نفرما!تور غرعان برو تو, فقط بقیه خانواده ر نکش.ازاین حلالتر؟»

 

 

هوریس یکی از کاربران فعال توییتر نیز به غصب ملکی از سوی حسن روحانی پرداخته و می نویسد: «حالا تا بحث #کاخ_خاتمی داغه عرض کنم که همین حسن روحانی هم بعد از استقرار در خونه ولنجک صرفنظر از اینکه یک هفتم پول صاحب ملک رو نمیده ، زمین همسایه رو هم تصرف میکنه

– علی بابا و چهل دزد بغداد»

 

 

باروک دیگر کاربر توییتر نیز به نقد سیاست های خاتمی پرداخته و در توییتی نوشت: «خاتمی گفته مذاکره مستقیم با امریکا نقض کرامت ایران است و خلاف مصالح ملی. از ایشان می‌پرسیم سالها اقامت شما در #کاخ_اقبال مطابق با کدام مصلحت ملی بوده؟ آهان حماسه تَکرار؟ حله پس».

 

 

مکتوب کاربر فعال توییتر نیز با اشاره به توییت صبا آذرپیک، فعال اصلاح طلب و حامی خاتمی می نویسد: «صبا آذرپیک بارها دروغ گفته و بارها دستش رو شده.اینبار هم دروغ میگه تا افکار عمومی رو به فیروزآبادی و فلاحیان و … منحرف کنه. تمام این ها غاصبن و باید املاک مصادره شده رو پس بدن».

 

https://twitter.com/Pensylvani/status/1010492133768335361

 

مکتوب در توییتر دیگری نوشته است: «بهترین هشتگ #کاخ_خاتمی است. تک تک اینها باید رسوا بشن.مردم رو کوخ نشین کردن و خود کاخ نشین شدن.اموال شخصی مردم رو غصب و مصادره کردن مردم رو به خاک سیاه نشون و خودشون تو رفاه در حال زندگی.سکوت نکنید.با این هشتک بنویسید افکار عمومی نیاز به آگاهی داره».

 

کاربر دیگری به نام «فرزاد از ناکجاآباد» به دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب و حامی محمد خاتمی پرداخته و می نویسد: «میدونید چرا روزنامه‌نگارایی مثل صدرا محقق خفه شدن ویا کثافت‌کارای روحانی رو ماله میکشن، اگه روحانی و اصلاحات نباشن اینا بیکار میشن و به نون شبشون واجب».

 

 

سیزده دیگر کاربر فعال توییتر نیز چنین می نویسد: «طفلک خاتمی رو مجبور کردن در کاخ ۲۰۰۰متری زندگی کنه 🙁

«ممنوع‌الزندگی در آپارتمان» شده 🙁

یه دخترش بریتانیاست، یکی امریکا، غربت 🙁

پسرش هم کانادا بود، تازه برگشته اونم مجبور شده یه کاخ تحویل بگیره 🙁

 

 

صدف بانو در اکانت توییتری خود به موضوع تخلیه ویلای فیروزآبادی، مشاور نظامی علی خامنه ای پرداخته و می نویسد: «جناب فیروزآبادی با اون هیبت مثال‌زدنیش ویلایی که غصب کرده بود رو تخلیه کرد.منتظریم ببینیم آقای خاتمی که به گفته دوستدارانش هیچ لکه سیاهی در کارنامه‌اش وجود ندارد! کِی ویلا را تخلیه میکند.»

 

https://twitter.com/Sadafbanooo/status/1010502889360510976

 

پسرباد از دیگر کاربران توییتر به فعالیت محمدخاتمی جهت استمرار نظام جمهوری اسلامی پرداخته و در توییتر خود نوشت:« دست کم ۲۰ سال به عمر نظام اضافه کردم،‌ بعد توقع دارید یه کاخ هم نداشته باشم؟!».

 

 

به دلیل شرایط امنیتی و خطر بازداشت کاربران فعال در توییتر، بسیاری از کاربران ایرانی با نام مستعار در توییتر فعال هستند. «یاردبستانی» یکی از آنهاست که توییت وی در نقد محمد خاتمی با استقبال خوبی نیز روبرو شده است. او نوشته است: «۲۵۰۰ متر #کاخ_خاتمی تو نیاوران، حداقل حدود ۸۰ میلیارد تومن می‌ارزه

شما بودی عاشق نظام نمی‌شدی؟؟».

 

 

دلارام از کاربران توییتر با انتشار دو تصویر از «دست بوسی خمینی» توسط مسئولان نظام بخصوص «محمدخاتمی» در توییتر خود به طنز نوشته است: «صف گرفتن کاخ، هر کی جلوتر باشه کاخ بهتری نصیبش میشه ».

 

 

رضا یونسی، از منتقدان جمهوری اسلامی نیز در توییتر خود می نویسد: «استمرارطلبها تصور کردند با دامن زدن به خبر ویلای فیروزآبادی نقش افشاگر و عدالت‌خواه را بازی می کنند؛غافل از اینکه این شتر در خانه خودشان هم می نشیند و مجبور به انکار خواهند شد».

 


نظرات بسته است.