فائزه هاشمی فشارهای بین المللی وارده به ایران را نتیجه سیاست های جمهوری اسلامی می داند و معتقد است این فشارها ناشی از سیاست جمهوری اسلامی در حوزه  خارجی از جمله دخالت در سوریه، و یمن دانسته است.

فائزه هاشمی، فعال سیاسی در مراسم افطاری جمعی از فعالان اجتماعی اتفاقات اخیر را دلیل « تحلیل» خود دانسته است. عضو حزب کارگزاران سازندگی می گوید:« «اتفاقات اخیر کشور باعث شده برخی مسایل روز را در این جمع تحلیل کنم.» او اضافه کرد: «به تازگی شاهد خروج امریکا از برجام بودیم. در حالیکه همه می‌دانیم برجام یک سند بین‌المللی است که در سازمان ملل به تصویب رسیده و با خروج یک یا دو عضو حتی بیشتر اتفاقی برای آن نمی‌افتد و به عبارتی مواردی که در برجام به نفع ایران و تعهدات طرفین است، تغییری نکرده است.»

فائزه هاشمی می گوید مسئولان به جای« پرداختن به اصل موضوع» به مردم « آدرس غلط» می دهند و در ادامه تاکید کرده است «فشارهایی که بر ایران از جانب امریکا، عربستان و اسرائیل به صورت پنهان و آشکار در حال انجام است، ربطی به برجام و خروج امریکا از برجام ندارد و متاسفانه قصد دارند با آدرس غلط دادن ذهن جامعه را از آنچه به شکل واقعی رخ داده و هنوز هم ادامه دارد، منحرف ‌کنند.»  خانم هاشمی از جمله افرادی است که مشکلات فعلی کشور را ناشی از برجام ندانسته و می گوید این مشکلات « متاثر از سیاست خارجی ما از جمله در سوریه، یمن و در نوع روابط با کشورها و یا قطع روابط و دشمنی با دیگر کشورهاست.»
وی در ادامه افزود: «عجیب اینکه وارد کشوری می‌شویم هزینه‌های انبوه و بالایی می‌کنیم، اعتبار خود را در سطح جهان مخدوش می‌کنیم، موقع بهره‌برداری که می‌رسد عملا بیرونمان می‌کنند که سوریه و عراق آخرین آن است و این منابع ملی ماست که بدون هیچ دستاوردی دود می‌شود و به هوا می‌رود.»
فایزه هاشمی به بی تدبیری مقامات جمهوری اسلامی اشاره مستقیم کرده و می گویم که مردم آن کشورهای که حمایت می کنیم « ما را دوست ندارند، سیاستمداران‌شان نیز مواضع‌شان در سطح جهانی عموما علیه سیاست‌های ماست.»

مردم به خیابان ها آمده اند

اتفاقات دی ماه سال گذشته نیز از جمله مطالب انتقادی فایزه هاشمی در گفتگو با فعالان اجتماعی بود او می گوید «از دی ماه پارسال به این طرف اقشار، اصناف به مناسبت‌های مختلف در زمانهای متفاوت در خیابان‌ها اعتراضات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود را اعلام می‌کنند. بالاخره مردم چقدر باید به خیابانها بریزند و با متانت، نجابت و به شکل مدنی اعتراضات خود را نشان دهند. چند تشییع جنازه دیگر باید داشته باشیم تا بفهمیم اقبال و نظر مردم به کدام سمت است و مردم چه می‌خواهند و چه چیزهایی را نمی‌خواهند.»

این فعال سیاسی، سیاست کنونی جمهوری اسلامی را مربوط به خواست « بخشی از بدنه حکومت» دانسته که « به نوعی سواستفاده از قدرت است».

رفراندم در قانون پیش‌بینی شده است

فائزه هاشمی در ادامه گفته است: «ممکن است در پاسخ به این حرفهای من بگویند مردم معترض اکثریت نیستند و در مقابل جمعیت ۸۰ میلیونی که سیاستهای ما را قبول دارند، چیزی نیستند. به فرض محال که شما درست بگویید، شهامت و صداقت داشته باشید و طبق قانون رفراندوم برگزار کنید و چند موضوع مهم که به نظر می‌آید به آن نقد زیاد است و برای حقوق و رفاه مردم و توسعه کشور مشکل‌زا شده، به آرای عمومی بگذارید تا مردم نظر بدهند و تکلیف همه مشخص شود. بالاخره مردم تا کی باید هزینه بدهند. رفراندوم هم در قانون پیش‌بینی شده و مساله عجیب و غریبی نیست.»
خانم هاشمی با توجه مبحث رفراندوم افزود: «البته برگزاری رفراندوم مشروط به آزادانه بودن آن است که موافق و مخالف حق اظهار نظر داشته باشند و معلوم شود اکثریت چه می‌خواهد.»

عضو حزب کارگزاران سازندگی روند سیاست های فعلی جمهوری اسلامی را تضمین کننده بقا ندانسته و می گوید:«حتما باید طبق معمول در آخرین لحظات به نقطه‌ای برسیم که جام زهر را بنوشیم و یا نرمش قهرمانانه نشان دهیم؟ در چنین شرایطی این مردم هستند که بالاترین هزینه‌ها را می‌دهند. آیا بهتر نیست زودتر عقلانیت و خرد جمعی را بکار بگیرید، خودی و غیرخودی نداشته باشید و همه را محرم دانسته و تصمیمی درست بگیرید.» وی در ادامه گفت :« «مرتب می‌گویند در شرایط موجود همه با هم اتحاد داشته باشند؛ بالاخره باید شرایط این اتحاد فراهم شود. مگر می‌شود منِ نوعی در ظلم باشم و با شما با چنین روشهای غلطی متحد شوم؟ با چه انگیزه و دیدگاهی چنین وحدتی قابل تحقق است؟»

فائزه هاشمی که پیشتر نیز انتقاداتی درخصوص مقابله به مخالفین جمهوری اسلامی مطرح کرده بود، این بار درخصوص مخالفین و براندازان جمهوری اسلامی گفت: «گفته می‌شود خارجی‌ها و آمریکایی‌ها دنبال براندازی هستند. معتقدم این هم فرافکنی است. سیاستهایی که حکومت در پیش گرفته کشور را به سمت براندازی هدایت می‌کند و نیازی به کار دیگران نیست. اگر خودمان عاقل باشیم و حق مردم و منابع کشور را در مسیر نادرست ضایع نکنیم، دیگر دلیلی ندارد نگران براندازی باشیم. این حرف‌ها بیشتر آدرس غلط دادن برای ماندن در قدرت است.»

سیستم امنیتی دیگر پاسخ نمی دهد

این فعال سیاسی به امنیتی کردن فضای جامعه ایرانی پرداخته و می گوید:« «تا چه زمانی می‌شود از این روش‌های امنیتی مدد گرفت. مردم دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند که نگران آن باشند.»
خانم هاشمی در ادامه می گوید: «اینها همه شرایطی است که اگر حکومت احساس خطر می‌کند باید از رفتارهای خود احساس خطر کند. نه اینکه اعلام شود آمریکا، اسراییل و دیگران می‌خواهند در ایران براندازی کنند. آنها تا زمانیکه رفتار ما درست باشد، مردم راضی و در کنار نظام باشند قطعا نمی‌توانند کاری کنند.»

در پایان سخنرانی فائزه هاشمی این چنین جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده است که «بنابر فضای موجود، نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی هستیم و تا زمانی‌که این امر صورت نگیرد و همچنان بر سیاستهای فعلی پافشاری شود، فشارهای خارجی هم ادامه خواهد داشت. چوب این سیاستها را مردم با تحمل هزینه‌ها و مشکلات اقتصادی، سیاسی و … خورده‌اند و خواهند خورد.»


نظرات بسته است.