پویا اولادی، همسر نگین قدمیان شهروند بهایی زندانی در زندان اوین در صفحه توییتر خود، از پیشنهاد رشوه جهت آزادی همسرش از زندان خبر داده است.

 

پویا اولادی که خود نیز از شهروندان بهایی ساکن ایران است با هشتگ «افشا علیه سکوت» نسبت به پیشنهاد رشوه ۱۰۰ هزار یورویی موضع گیری کرده است.

 

او در توییتر خود نوشته است: «به من گفتن که با پرداخت حدود ۱۰۰ هزار یورو همسرم (#نگین_قدمیان) آزاد می‌شه. البته به شرط خروج ما از کشور. چون هیچ رسانه‌ای ندارم اینجا اعلام می‌کنم که من و نگین حتی یک ریال برای آزادیش رشوه نمی‌دیم.چون نگین بی‌گناهه و حکمش حتی طبق قوانین جمهوری اسلامی هم غیرقانویه».

 

اولادی در توضیح اینکه چرا از آنها درخواست «یورو» کرده‌اند، گفته فردی که « خارج از کشور» است و از «آنجا» قصد این کار را دارد، این خواسته را مطرح کرده است.

 

پویا اولادی در ادامه گفته است: «بهم گفته بودن به ازای هر سال حبس حدود ۲۰ هزار تا هزینه داره. چون باید خیلی مقدمات زیادی چیده بشه و خیلی‌ها از این سفره سهم بردارن.»

 

به گفته اولادی، فردی که قصد دریافت رشوه را داشته، گفته بود که آنها می‌توانند پس از رسیدن به کشور مقصد، پول را پرداخت کنند که با افشاگری این شهروند بهایی روبرو شد.

 

 

نگین قدمیان یکی از استادان «مؤسسه آموزش عالی مجازی بهائیان ایران» (BIHE) است که در سال ۹۲ به اتهام تدریس ادبیات فارسی به جوانان بهایی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

 

قدمیان در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ در فرودگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم پنج ساله روانه زندان اوین شد.

 

باج‌گیری از دولت‌های خارجی برای آزادی شهروندان آنها از زندان‌های ایران، به یکی از روش‌های کسب درآمد جمهوری اسلامی تبدیل شده است. اما درخواست رشوه آنهم به یورو برای آزادی زندانیان ایرانی به شرط ترک کشور توسط آنها از ابداعات جدید است.


نظرات بسته است.