جنجال‌های مرتبط با مراسم افطاری حسن روحانی همچنان ادامه دارد. هنرمندان و بازیگران سینما و تلویزیون با انتشار مواضع خود در شبکه‌های اجتماعی، توضیح می‌دهند که به چه دلیل شرکت در این مراسم را رد کرده‌اند. از سوی دیگر موافقان حسن روحانی هم تلاش کردند تا یا رای مخالفان را جلب کرده و یا در مواردی به آنها حمله کنند.
در روز گذشته و پس از انتشار یادداشت‌های متعدد توسط هنرمندان در رد دعوت نهاد ریاست جمهوری، متنی کوتاه به نقل از جمشید مشایخی منتشر شد که در آن، این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران، خواستار شرکت تمام هنرمندان دعوت‌شده در مراسم افطار داشت. این مسئله حتی باعث شد تا هیئت مدیره خانه سینما هم با صدور اطلاعیه‌ای به سخنان مشایخی اشاره و همان خواسته را تکرار کند.
 
اما به فاصله یک روز، جمشید مشایخی نه تنها با انتشار پست اینستاگرامی آن متن را تکذیب کرد بلکه گفت که در مراسم شرکت نمی‌کند.
او نوشت: «در وضعیت کنونی که اقتصاد مملکت در تلاطم میباشد و وضع معیشت ملت بزرگ ایران نابسامان میباشد رفتن به ضیافت افطاری هیچ دردی را دوا نمیکند و فقط یک تظاهر در جامعه ما میباشد. بنده به احترام ملت ایران که هرچه دارم از آنهاست در این مراسم شرکت نخواهم کرد.»
پیشتر نیز آناهیتا همتی، مهناز افشار، پرویز پرستویی، سپیده گلچین، برزو ارجمند، فلور نظری، شیلا خداداد، پرستو گلستانی، مازیار میری و احسان کرمی و تعدادی دیگر از هنرمندان، دعوت نهاد ریاست جمهوری برای شرکت در مراسم افطار روحانی را رد کرده بود. اما هنرمندان دیگری نیز به افطاری حسن روحانی «نه» گفته و به انتقاد از دولت پرداختند. 
 
 
ستاره داوودی فرزند محمود داوودی مدیرمسئول روزنامه‌ بانی‌فیلم نیز خبر از عدم حضور پدر خود در ضیافت افطاری نهاد ریاست جمهوری داده است.
مهرناز دبیرزاده، نوازنده سرشناس نیز در پاسخ به دعوت حسن روحانی در اینستاگرام خود نوشت: « ذات هنر شادى آفرین است و من که این روزها مردمم را شاد نمى بینم، حضور در این مراسم را جایز نمى دانم.»
 
 موج عدم شرکت در ضیافت حسن روحانی با هشتگ «ما به افطار نخواهیم رفت» که طی روزهای اخیر گسترده تر شده است، موجب شد تا احمد ایراندوست، فرمان فتحعلیان، ماهان کاوه، علی نجات و امین تارخ نیز خبر از عدم حضور در ضیافت افطاری بدهند.
 
اما از سویی دیگر، محمود دولت آبادی، نویسنده مشهور و باسابقه در یادداشتی نوشت: «به رای خود احترام می گذارم و در مراسم افطاری شرکت می کنم.»
 
پس از انتشار یادداشت دولت آبادی در روزنامه اعتماد، فرج سرکوهی نویسنده و زندانی سیاسی سابق که هم اکنون در آلمان زندگی می کند در یادداشتی نوشت : «کاش آقای دولت آبادی به رایی که زمانی به منشور کانون نویسندگان داد، به امضای خود در متن ۱۳۴ نویسنده و دستکم به اثر ماندگار خود «جای خالی سلوچ» نیز «احترام» می گذاشت. (راستی نشست نهایی شدن متن ۱۳۴ در خانه ما یادت هست و آن بحث ها در باره استقلال نویسنده از قدرت؟) مدعی است که «اهل فعالیت سیاسی» نیست اما در دو دهه و اندی اخیر به فعالیت سیاسی روی آورده و آن هم در حد مبتذل تقلیل یافتن به مهره تبلیغات انتخاباتی رفسنجانی و روحانی، در حد بدل شدن به زینت المجالس سخنرانی های سیاسی روسای جمهور و وزیران ارشاد اسلامی و..البته به شیوه همه کاسبکاران دو نبش از «ژست اپوزیسیونی» برای محافل اروپائی نیز غافل نیست».
 
تحت فشار قرار گرفتن دولت باعث شد تا کیوان مهرگان، فعال سیاسی اصلاح طلب که در سال‌های اخیر با رانت دولت، امکانات زیادی برای ساخت فیلم‌های به اصطلاح مستند با موضوع حمایت از جمهوری اسلامی داشته، با انتقاد شدید از هنرمندان معترض به آنها حمله کند.
مهرگان از حامیان دولت حسن روحانی معتقد است که دعوت شدگان به صورت مخفی نامه را دریافت کرده اند و نباید موضوع مخالفت خود را به صورت عمومی مطرح می کردند، با این حال وی با وجود آنکه اشاره کرده است این دعوت نامه نباید منتشر می شد خود اقدام به انتشار دعوت نامه رسمی کرده است.
مهرگان با «بی ادبی» خواندن رفتار هنرمندان نوشت: «اعتراض کردن هم آدابی دارد که متاسفانه شماها بلد نیستید».
هادی حجازی فر از بازیگران سینما و کارگردان تئاتر با رویکردی متفاوت، خواهان برچیدن کامل این دست مراسمات دولتی و نیمه دولتی شده است و در پست اینستاگرام خود می نویسد: «این هزینه ها به نهادهای خیریه و حمایتی شود.»
 
بهاره رهنما نیز با انتشار پستی حضور خود در افطاری حسن روحانی را نپذیرفته و به نقد حسن روحانی به دلیل صرف هزینه های زیاد جهت اجرای برنامه افطاری پرداخته است. او در پست اینستاگرام خود نوشته است، وقتی سفیر آزادسازی زنان زندانی مالی شدم گفتند ریاست جمهوری یک ریال هم ندارد که بخواهد کمک کند..امروز که این نامه دعوت را دیدم گمان میکردم افطاری در شرایط سخت امسال قطعا برگزار نمیشود فکر کردم که این مبلغ که قطعا بیش از یک ریال است را به آزادی زنان زندانی مالی کمک میکردید چقدر پسندیده تر بود..کاش مشاورانتان بیشتر فکر میکردند..!

نظرات بسته است.