مرتضی اسماعیل‌پور

سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر


مجید دری بیش از ۱۱ سال است که اجازه تحصیل در دانشگاه را ندارد. او همچنین به دلیل اعتراض علیه ستاره دار بودن یا همان ممنوع التحصیلی خود، پنج سال زندانی بود.

 

دری این روزها برای بار سوم برای اعتراض در مقابل وزارت علوم تحصن کرده است.

 

این دانشجوی محروم از تحصیل با داشتن یک تابلوی دست نویس اعتراض خود را مقابل وزارت علوم بیان می کند.

 

دری پیشتر در ویدئوی کوتاهی گفت که به دلیل تحصن مقابل وزارت علوم، توسط نیروهای انتظامی بازجویی شده و قبلا نیز مسئول حراست وزارت علوم، او را به زندان تهدید کرده است.

 

او خواستار بازگشت به تحصیل در دانشگاه بوده و به همین دلیل نیز خواهان رفع نقص در پرونده خود طی ۱۱ سال اخیر شده است. این دانشجوی محروم از تحصیل خواستار مشخص شدن دلیل نقص پرونده خود است.

 

مجید دری از جمله فعالان محروم از تحصیل بود که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری، به حسن روحانی رای داد و از او حمایت کرد.

 

او اکنون در گفتگو با دماوند می گوید: «رای بنده الزاما جهت تقویت یک سیستم سرپایی که مدعی است هدفش خدمت به جامعه است، نبود و شخصا هیچ امیدی نداشتم روحانی در راستای جامعه مدنی گام های بلندی بردارد با این وجود به این نتیجه رسیدیم که حداقل در زمان روحانی می توان نفس کشید و یک گام به جلو رفت.»

 

پاسخ مجید دری، اشاره ایست به حضور ابراهیم رئیسی در مقابل حسن روحانی. او معتقد است: «مردم باید از خودشان شروع کنند و در آینده این مسیر را تقویت کنند، در آن زمان این راهبرد از بین نخواهد رفت، به طور مثال عربستان هرچند در حال تغییر بزرگی است اما هنوز مردم آنجا به آمادگی نرسیدند در حالی که در ایران برعکس است و مردم به آمادگی رسیدند و نیاز به تغییر جهت اجرایی شدن جامعه مدنی تقویت شده هستیم، شخصا معتقد هستم که در دولتی که امنیتی ترین کابینه است که میتوان به ربیعی و غیره اشاره داشت شرایط برای ساخت جامعه مدنی مطلوب سخت است با این وجود باید جهت تقویت جامعه تلاش کرد، جامعه مدنی در دوران احمدی نژاد به خاک و خون کشیده شد».

 

از او پرسیدم که با این اوصاف چرا از روحانی حمایت می کند؟ پاسخ داد: «شخصا مدافع حسن روحانی نیستم اما به عنوان یک شهروند مطالبه خود را از او می خواهم. من در زمان احمدی نژاد هم محروم از تحصیل بودم در زمان روحانی نیز چنین است و از تحصیل منع شده ام و این را نیز مطلع هستم که بسیاری دیگر نیز همچون بنده هستند و حقوقشان در همین دولت ضایع شده است. درست است که بخشی از محروم از تحصیل شدگان به دانشگاه بازگشته اند اما مطلع هستم که در سال گذشته بسیاری دچار نقص پرونده شده و مشکلات متعددی برایشان ایجاد شده و از میان نقص در پرونده ها  نیز بخشی تنها توانستند مجدد به دانشگاه بازگردند. ما به دنبال یک راهکار هستیم تا در صورت رسیدن به خواسته خودمان لایحه در مجلس تصویب شود تا دیگر دانشجویان تهدید به منع تحصیل نشوند و این روند محرومیت دیگر تهدیدی برای فردی نباشد، شخصا معتقدم این سیستم نباشد سیستمی دیگر جایگزین شود و یا هر اتفاق دیگری ما نیاز به جامعه مدنی داریم و باید برای آن تلاش کنیم.»

 

دری ادامه می دهد: «جامعه مدنی رشد کرده و مطالبه محور شده است و از سویی دیگر گزینه بهتری در مقابل روحانی نبود و شخصا زمانی به معنای واقعی از روحانی دفاع خواهم کرد که به مطالبات جامعه پاسخ درست بدهد و اگر بنده نیز تشویق به رای کردم، چشم و گوش بسته نبود و در بحث رای، مطالباتمان را بیان کردیم. جامعه فهمیده است که مطالبه کند.»

 

به گفته این دانشجوی محروم از تحصیل، پس از روی کار آمدن حسن روحانی «محرومیت از تحصیل وجود داشت، بعضی ها اعلام نمی کردند چون به دنبال لابی و یا پیگیری شخصی بودند تا از این طریق موضوع را رفع کنند و بخشی نیز خسته از پیگیری شدند و اعلام نکردند تنها بخشی از دانشجویان محروم از تحصیل اعلام کردند. با توجه به اطلاعم هر چند تا سال ۱۳۹۶ روند محرومیت از تحصیل کمی کاهش پیدا کرده بود اما طی یک سال اخیر این موضوع به شدت افزایش یافت و بیش از ۱۵۰ دانشجو ستاره دار شدند.»

 

مجید دری افزود: «همانطور که اشاره کردم حمایت از روحانی الزاما حمایت از شخص روحانی نیست چرا که در دوران روحانی هزینه فعالیت های مدنی سنگین تر شده است.»

 

او در پایان درباره چشم انداز شرایط دانشگاه ها می گوید: «هنوز پرونده محرومیت از تحصیل پیش از سال ۱۳۹۶ حل نشده و وقتی هم به وزیر علوم گفتیم، او گفت که سرم شلوغ است و بعدا پیگیر خواهم شد. شاید وضعیت کمی بهتر شد اما شخصا معتقد هستم که ما در سالهای آینده با فاجعه روبرو خواهیم شد چرا که هم سیستم قضایی و هم سیستم امنیتی به همراه تیم حراست دانشگاه ها، دانشجویان را احضار می کنند و این روند به خوبی ختم نخواهد شد.»


نظرات بسته است.