آناهیتا همتی، بازیگر سینما و تلویزیون، با تحریم علنی مراسم افطار حسن روحانی، آغازگر تحریم این مراسم توسط هنرمندان دیگری شد که توسط دفتر رئیس جمهوری اسلامی به آن دعوت شده بودند.

 

پرویز پرستویی، سپیده گلچین، برزو ارجمند، فلور نظری، شیلا خداداد، پرستو گلستانی، مازیار میری و احسان کرمی، دیگر هنرمندانی بودند که بعضا با انتشار عکس کارت دعوت نهاد ریاست جمهوری در اینستاگرام خود و با استفاده از هشتگ «ما به افطاری نخواهیم رفت» اعتراض خود را مطرح کرده اند. مهناز افشار هم از حسن روحانی خواسته تا به جای او، آتنا دائمی، زندانی سیاسی و فعال حقوق کودکان را به افطاری خود دعوت کند.

 

هنرمندان معترض به حسن روحانی با اشاره به مشکلات جامعه ایران در جنبه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، حسن روحانی را مورد چالش قرار داده و بعضا از حمایت از او ابراز پشیمانی کرده اند.

 

جناب آقای رییس جمهور باز چه کمکی از ما برمیاید؟باز هم احتیاج به حمایت بازیگران و نخبگان و ورزشکاران دارید؟برای کوچکتر شدن سفره مردم یا گرانتر شدن دلار یا بی اهمیتی به کودکان بد سرپرست یا کودک آزاری یا کمبود و گرانی دارو یا مواد مخدری که به راحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار دارد؟من به عنوان عضو بسیار کوچک جامعه هنری از شما گله مندم و در این ضیافت شرکت نخواهم کرد چرا که صبح روز پنجشنبه میخواهم باز در چشمان هموطنانم نگاه کنم و شرمنده نباشم،تنعم از سفره پر برکت الهی!!!جمله عجیبیست

A post shared by Shila Khodadad (@shilakhodadadvafarzinsarkarat) on

 

در میان آنها البته پرویز پرستویی که در مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی هم گفته بود «ما خواهان براندازی نیستیم»، لحنی آشتی جویانه با جمهوری اسلامی داشته است.

 

از سوی دیگر، آزاده نامداری، مجری و برننامه ساز تلویزیونی، در نوشته ای با انتقاد از هنرمندانی که افطار حسن روحانی را تحریم کرده اند، آنها را به «عوام فریبی» متهم کرد.

 

اما پرستو صالحی، دیگر بازیگر سینما، با اشاره تلویحی به ماجرای بی حجابی نامداری در سوییس و نوشیدن مشروبات الکلی توسط او و همسرش، آزاده نامداری را «تبلور واژه عوامفریبی» توصیف کرده که نامش «در تاریخ تلویزیون ایران سمبل ریا و تزویر» خواهد بود.

 

آناهیتا همتی، در یادداشتی که در اینستاگرام خود خطاب به حسن روحانی منتشر کرد و جرقه تحریم افطار روحانی با آن زده شد، شرایط سخت هموطنان ایرانی را در مناطق مختلف کشور یادآور شده و برگزاری افطار از سوی نهاد ریاست جمهوری را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

 

همتی پیشتر نیز در خیزش دی ماه سال گذشته به بازنشر مطالب مرتبط با اعتراضات سراسری مردم پرداخته بود.

 

این هنرمند سینما و تلویزیون این بار در اینستاگرام خود نوشت: «سفره ما مردم ایران روز به روز خالی تر میشود… بیماری و فقر در استان های سیستان و بلوچستان روز به روز بیشتر میشود…. وضعیت زلزله زده ها، سالهای سال به همین منوال باقی مانده است (زلزله بم و حالا کرمانشاه) آب و هوایی که در بیشتر استان ها غبار آلوده است و هموطنان کردمان روزی نیست که عذاب نکشند، کوله برانی که با شلیک کشته میشوند. حتی اسب هایشان تیرباران میشوند وضعیت زنان در هر حوزه ای که فکرش رو بکنید، روز به روز اسفبار تر میشود….‌وضعیت اسیدپاشی و قوانین عقب افتاده درست نشده…‌بیماریهایی که خانواده ها برای پول دارو به هر جایی التماس میکنن و حاضرن تن به فروختن اعضای بدن خود بدهند… هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور میشود، آدم هایی که حذف میشوند. سرپنجه آهنینی گلویمان را سالهاست که سخت میفشارد، در حال خفه شدنیم… واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ میکنیم ، در حالیکه کوچکترین اعتراضی هم سرکوب میشود ، برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمیدانم…».

 

… سلام آقای رییس جمهور من به افطاری شما نخواهم آمد…. سفره ما مردم ایران روز به روز خالی تر میشود… بیماری و فقر در استان های سیستان و بلوچستان روز به روز بیشتر میشود…. وضعیت زلزله زده ها، سالهای سال به همین منوال باقی مانده است (زلزله بم و حالا کرمانشاه) آب و هوایی که در بیشتر استان ها غبار آلوده است و هموطنان کوردمان روزی نیست که عذاب نکشند، کوله برانی که با شلیک کشته میشوند. حتی اسب هایشان تیرباران میشوند وضعیت زنان در هر حوزه ای که فکرش رو بکنید، روز به روز اسفبار تر میشود….‌وضعیت اسید پاشی و قوانین عقب افتاده درست نشده…‌بیماریهایی که خانواده ها برای پول دارو به هر جایی التماس میکنن و حاضرن تن به فروختن اعضای بدن خود بدهند… هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور میشود، آدم هایی که حذف میشوند. سرپنجه آهنینی گلویمان را سالهاست که سخت میفشارد، در حال خفه شدنیم …. واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ میکنیم ، در حالیکه کوچکترین اعتراضی هم سرکوب میشود ، برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمیدانم… #سفره_خالی_مردم #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت #آناهیتا_همتی #آناهیتاهمتی #آناهیتا #anahitahemmati #anahita #hope #peace #freedom #liberty #peaceandlove

A post shared by Anahita Hemmati (@anahitahemmati) on

مهناز افشار نیز از عدم حضور خود در ضیافت نهاد ریاست جمهوری سخن گفته و با انتشار تصویر آتنا دائمی، فعال حقوق بشر که زندانی است، به جرم وی که دفاع از حقوق انسانها بوده، پرداخت و  از روحانی خواسته به جای او، آتنا دائمی را به این مراسم دعوت کند.

 

 

پرویز پرستویی هم با رد دعوت روحانی، به او کنایه زده که «حتی بیش از هنرمندان به مشکلات جامعه هنری واقف است» اما «ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوایی هستید که مشکلات را حل کند و از این نظر دقیقا مانند مایید».

 

با وجود این، پرستویی در پایان خطاب به حسن روحانی نوشته که «اگر شما رئیس جمهور نبودید، اکنون همین امکان برای ابراز نظر هم فیلتر شده بود و همین کوچک نیز نتیجه رای به شماست.»

 

پرستو گلستانی، هنرمند دیگری است که با انتشار عکس دعوتنامه نهاد ریاست جمهوری، به انتقاد از حسن روحانی پرداخته و از خالی بودن سفره مردم نوشته است. وی کسانی که در این مراسم حضور خواهند یافت نیز مورد نقد قرار داده است.

 

او نوشته «وقتی مردم به سختی زندگی می کنند و حتی دسته ای سفره سحریشان خالی است، این افطاری ها از گلویم پایین نمی رود» و افزوده «لطفا میل بفرمایید، شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید.»

 

: جناب آقای حسن روحانی ،رئیس جمهور محترم وقتی مردم ما به سختی زندگی میکنند و حتی دسته ای از مردم سفره سحریشان خالی است ؛این افطاری ها از گلویم پایین نمیرود، پس نخواهم آمد .دور هم میل بفرمایید ،شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید. پ ن:دوستان لطفا توهین نکنید ،این یک درد دل است. کامنت های توهین آمیز پاک خواهد شد @hrouhani #ماه_رمضان_ماه_مهمانی_خدا #دردمندان #سفره_خالی_مردم #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت #پرستو_گلستانی #پرستوگلستانی

A post shared by پرستو گلستانی (@parastougolestani) on

برزو ارجمند، دیگر هنرمندی است که پیشتر از حسن روحانی حمایت کرده اما همان متنی که پرویز پرستویی منتشر کرده، بازنشر داده و گفته که به مراسم افطاری نخواهد رفت.

 

سپیده گلچین دیگر هنرمند ایرانی در اینستاگرام خود نوشته که سال گذشته برای این مراسم «ذوق» زیادی داشته اما حالا «به دلیل احترام به خواسته های مردم، خانواده، همکاران و خودم اعم از معیشتی و آزادی بیان..بیکاری جوانان ویژه هنرمندان، عدم اهمیت به هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان شهرستان ها…توقیف فیلمها..غم هجران اسطوره های هنر در غربت مانند آقای بهروز وثوقی، فیلترینگ و سانسور و عدم توجه به حقوق شهروندی و حقوق زنان و کودکان و حقوق حیوانات …عدم آزادی اندیشه، سوءاستفاده از هنرمندان ویژه هنرمندان خانوم و حضور اونها در زمان انتخابات در ورزشگاهها… افزایش بی رویه قیمت ارز و نبود آن در بازار و در نتیجه افزایش روز به روز مایحتاج زندگی مردم…عدم رسیدگی به حقوق زندانیان سیاسی و فعالین اجتماعی و مشکلات دیگری که در حوصله ی اینستگرام نمیگنجد … در این مراسم حضور پیدا نخواهم کرد.»

 

اردوان طاهری، نوازنده و موزیسین هم با انتشار ویدئویی در اینستاگرام گفت که به افطاری دعوت نشده اما افزود که «خوشحالم که به شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی اعتماد نکردم و رای ندادم.»

 

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر