یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - خبر - سیاسی


به نظر می آید که شرایط جدید بین المللی برای جمهوری اسلامی و نیز وضعیت سیاسی کشور پس از خیزش دی ماه مردم ایران موجب شده تا سیدعلی خامنه ای، آرام آرام به سوی باز کردن فضای فعالیت برای اصلاح طلبان که از آنها به عنوان «سوپاپ اطمینان» جمهوری اسلامی نام برده می شود، حرکت کند.

 

در همین راستا، مسئولان دفتر خامنه ای که به «بیت رهبری» مشهور است، از محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر و معاون سیدمحمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری که از نزدیک ترین افراد به او به شمار می رود، برای حضور در مراسم افطار اخیر در این مجموعه دعوت کردند. ابطحی هم کاملا مطابق انتظار، این دعوت را پذیرفت.

 

او سپس مانند دیگر اصلاح طلبان چند وقت اخیر، به تمجید از رهبر جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: «من همیشه معتقد بوده‌ام اختلافات جدی جریان‌های سیاسی، زیر سقف نظام و رهبری باید حل و فصل شود. تقریبا نظر اکثر فعالان سیاسی اصلاح‌طلب غیر بدلی هم همین است. مرز اصلاح‌طلبی و براندازی در همین نقطه قرار دارد. حل مشکلات کشور در داخل وقتی عملی است که حرمت و جایگاه کلیت نظام محترم بماند. به همین دلیل از دعوت افطاری رهبری حس خوبی داشتم. در همه نوشته‌هایم چه قبل از سال ۸۸ و چه پس از آن بر این باور بوده‌ام که استقلال و سربلندی کشور و تحقق آرمان‎های اصلاح‌طلبانه با نقد بی‌رحمانه بخش‎های مختلف قدرت و حفظ حرمت و جایگاه رهبری امکان‌پذیر است. با این حساب نه تنها این دعوت را دوست داشتم، بلکه امیدوارم دایره دعوت‎ها وسیع‌تر از این باشد که از بزرگانی که دعوت نمی‌شوند هم دعوت شود و بیت رهبری محل حضور همه علاقمندان به انقلاب و نظام باشد.»

 

ابراز وفاداری ابطحی به خامنه ای و دعوت او به بیت رهبری در حالی صورت می گیرد که او در جریان وقایع سال ۸۸ دستگیر شد و به گفته افراد مطلع، بدون اینکه فشار چندانی روی او وارد شود، در دادگاه علیه خاتمی، موسوی و دیگر چهره های اصلاح طلب، اعترافات زیادی بیان کرد.

 

اصولگرایان وفادار به خامنه ای و نیروهای امنیتی تا مدتی پیش از ابطحی و امثال ابطحی به عنوان «فتنه گر» نام می بردند اما ظاهرا پس از مخالفت مردم ایران با کلیت جمهوری اسلامی در خیزش دی ماه، شرایط سیاسی به گونه ای شده که مسئولان جمهوری اسلامی فضا را برای اصلاح طلبان بازتر کرده اند.

 

همزمان گزارش هایی هم از دیدار احتمالی محمد خاتمی با خامنه ای منتشر شده است. خاتمی در سال های اخیر مغضوب خامنه ای بوده اما همواره وفاداری خود به جمهوری اسلامی و رهبرش را ابراز کرده است.

 

ابطحی بعدها گفت که آن نوشته ها را از قبل «تمرین» کرده بود.


نظرات بسته است.