محمدرضا یزدان‌پناه

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - سیاسی - یادداشت‌ها


تیتری که «دماوند» برای انتشار مصاحبه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده با تلویزیون فارسی صدای آمریکا انتخاب کرده بود، خیلی‌ها را شوکه کرد. بعضی‌ها عصبانی شدند. خیلی‌ها کاخ رویاهایشان روی سرشان خراب شد. تعداد دیگری هم تلاش کردند تا سخنان پمپئو را باور نکنند!

 

وزیر امور خارجه آمریکا برای اپوزسیون جمهوری اسلامی شرط گذاشت: دنبال تغییر رژیم نباشید!

 

وزیر امور خارجه آمریکا چه گفته بود؟

 

مایک پمپئو در مصاحبه‌ای که با ستاره درخشش داشت، حتی اجازه نداد که رئیس تلویزیون فارسی صدای آمریکا، بحث تغییر رژیم را پیش بکشد. او خود پیش‌قدم شد و در انتهای پاسخ به سوالی درباره «حقوق بشر در ایران»، گفت: «موضوع تغییر رژیم نیست. موضوع تغییر رفتار کادر رهبری ایران در برآورده کردن خواسته‌های مردمشان است.»

 

ستاره درخشش در اینجا می‌پرسد که «پس همان‌طور که جان بولتون پیشتر گفته بود، هدف دولت آمریکا تغییر رژیم در ایران نیست.»

 

وزیر امور خارجه پمپئو: «درست است. بله خانم.»

 

در اینجا و با این مقدمه است که پرسش و پاسخ کلیدی طرح می‌شود.

 

پرسش: «نظرتان درباره گروه‌های اپوزیسیون ایرانی در آمریکا و اروپا چیست؟ از تلاش‌های آنها پشتیبانی می‌کنید؟»

 

پاسخ پمپئو: «بله، البته تا وقتی که هدفشان با ما همراستا باشد. البته گاهی دیده‌ام که این موضوع در برخی از گروه‌های کوچکتر مشاهده نمی‌شود. اما تا وقتی که آنها به سوی یک هدف مشترک با ما پیش می‌روند، پاسخ مثبت است. ما نمی‌خواهیم که آنها از تغییر رژیم پشتیبانی کنند. ما می‌خواهیم که آنها به نمایندگی از جانب مردم عادی ایران کار کنند؛ مردمی که فقط سرشان به زندگیشان است، می‌خواهند بتوانند حجابشان را بردارند،‌ کار کنند، کودکانشان را پرورش دهند و مطابق میلشان عبادت کنند. این خواسته مردم ایران است و اگر افراد فعال در خارج از کشور در راستای این هدف فعالیت کنند، ما از آنها استقبال می‌کنیم.»

 

توضیح: ترجمه سخنان عینا از روی وبسایت صدای آمریکا کپی شده است.

 

پرسش: «آیا وزیر امور خارجه ایالات متحده از این صریحتر می‌توانست اعلام کند که سیاست دولت آمریکا تغییر رژیم جمهوری اسلامی نیست؟»

 

پاسخ: «نه!»

 

پرسش: «پس چه چیزی در تیتر دماوند بود که “خیلی‌ها را شوکه کرد. بعضی‌ها عصبانی شدند. خیلی‌ها کاخ رویاهایشان روی سرشان خراب شد. تعداد دیگری هم تلاش کردند تا سخنان پمپئو را باور نکنند!”»؟

 

پاسخ: «اینکه وزیر امور خارجه دولتی که خیلی‌ها برای برانداختن جمهوری اسلامی به آن امید بسته‌اند، نه تنها رسما و علنا اعلام کند که سیاست دولت آمریکا تغییر جمهوری اسلامی نیست، بلکه حتی حمایت ایالات متحده از اپوزسیون جمهوری اسلامی را به این مشروط کند که آنها نیز از خواسته تغییر جمهوری اسلامی دست بکشند.»

 

به ویژه اینکه همین چند شب پیش و پس از اعلام سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران بود که هزاران توییت توسط ایرانیان با هشتگ #thankyoupompeo (ممنونم پمپئو) منتشر شد.

 

اما واقعیت این است که آنچه در عمل و روی پرده در حال اتفاق افتادن است، این است که دولت دونالد ترامپ نه تنها تاکنون هیچ اشاره و تمایلی به تغییر جمهوری اسلامی نشان نداده بلکه در مناسبت‌های مختلف بر خلاف آن نیز صحبت کرده است.

 

مانند همین سخنرانی اخیر پمپئو در بنیاد هریتیج و تاکید او بر مفاد طرح شده در آن سخنرانی، در گفتگو با صدای آمریکا!

 

البته ذکر این نکته هم ضروری است که اگر خیزشی عمومی و سراسری مانند جنبش سبز یا اعتراضات دی ماه توسط مردم ایران روی دهد، دولت کنونی آمریکا، به احتمال زیاد رفتاری بر خلاف دولت اوباما پیش می‌گیرد و از مردم ایران حمایت‌های بیشتری می‌کند. بالاخره کسی منکر نفرت تیم کنونی دولت آمریکا از جمهوری اسلامی نیست. دونالد ترامپ، مایک پنس، نیکلی هیلی، مایک پمپئو و به ویژه جان بولتون، دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی هستند.

 

اما در عرف روابط بین الملل، اصلا نمی‌توان از رهبران رسمی یک کشور توقع داشت که رسما و علنا از تغییر رژیم سیاسی یک کشور دیگر سخن بگویند؛ هرچند اگر پیش از رسیدن به آن مقام و در جایگاه یک سیاستمدار، علیه یک حکومت سخن گفته باشند.

 

با وجود این، این را هم باید پذیرفت که دولت آمریکا لااقل تا اطلاع ثانوی، به دنبال چیزی جز محدود کردن نقش مخرب جمهوری اسلامی در خاورمیانه و آتش افروزی‌های آن علیه متحدان عرب آمریکا و نیز اسرائیل نیست. از بین بردن یا لااقل تضعیف فوق‌العاده توان موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی و در کل پایان رفتار تروریستی و فتنه‌انگیزانه جمهوری اسلامی در منطقه و جهان، دیگر اصول سیاست خارجی جدید آمریکا در قبال ایران است.

 

به خاطر همین است که مایک پمپئو به صراحت و علنا به همین جمهوری اسلامی گفته که اگر به شروط آمریکا تن دهد، نه تنها رابطه خوبی میان دو دولت برقرار می‌شود بلکه دولت آمریکا باز به همین جمهوری اسلامی برای بازگشت به جامعه بین‌الملل با تمام مزایایش کمک هم خواهد کرد.

 

در هیچ کجای این معادله، چیزی به نام تغییر رژیم وجود ندارد. البته برخی‌ها در واکنش به تیتر دماوند گفته و نوشته‌اند که جمهوری اسلامی به شروط دولت آمریکا تن نمی‌دهد و با وارد شدن به عرصه مخاصمه با آمریکا، در نهایت کار دو کشور به «برخورد» می‌رسد و این یعنی براندازی!

 

اولا که کسی علم غیب ندارد! آخوند و جمهوری اسلامی در این ۴۰سال نشان داده‌اند که هنگام نرمش‌های قهرمانانه در پارک، توانایی سر کشیدن هر جامی با هر محتوایی برای رفع تشنگی را دارند. ثانیا و به فرض که این سناریو عملی شد، آن چیز دیگری است و تغییری در شرایط کنونی نمی‌دهد: دولت آمریکا فعلا به دنبال تغییر رژیم جمهوری اسلامی نیست؛  بلکه همینکه جمهوری اسلامی – مانند بقیه دنیا – مثل آدم رفتار کند، برایش کافیست.

 

طبیعی است که برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی، اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان امکانات بیشتری در اختیار دارند تا مجموعه مخالفان جمهوری اسلامی که دنبال اسقاط این حکومتند. اپوزسیون برانداز به کار تغییر رژیم می‌آید نه تغییر رفتار.


نظرات بسته است.