مسعود بهنود، از طرفداران جمهوری اسلامی که با بی‌بی‌سی فارسی همکاری می‌کند و عطاالله مهاجرانی، از مقام‌های سابق و همچنان وفادار به جمهوری اسلامی، با بازنشر توییت سیاوش اردلان، یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی، تلاش کردند تا مخالفان جمهوری اسلامی را بی‌اعتبار کنند.

 

در روزهای گذشته، کاربران ایرانی توییتر از داخل و خارج کشور، با انتشار صدها هزار توییت با هشتگ #iranregimechange به معنی «تغییر حکومت ایران»، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی به گوش جهانیان رساندند.

 

انعکاس این هشتگ آنچنان گسترده بود که، مطابق انتظارات، خشم اصلاح‌طلبان طرفدار جمهوری اسلامی را به دنبال داشت‌. این دسته همراه با کاربران به اصطلاح ارزشی طرفدار حکومت و در اقدامی هماهنگ تلاش کردند تا با ترفندهای مختلف، این هشتگ را منحرف کنند.

 

یکی از این اقدامات، ابداع هشتگ‌هایی بود که مشابه هشتگ اصلی اما با تفاوت‌های املایی، تلاش داشت از تعداد توییت‌های منتشرشده در هشتگ اصلی کم کند اما با توجه به صدها هزار توییت در هشتگ اصلی، راه به جایی نبرد.

 

اینگونه بود که سیاوش اردلان، از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی دست به کار شد و با هدف بی‌اهمیت جلوه دادن به مخالفان جمهوری اسلامی، مدعی شد که IP اکثر توییت‌های منتشرشده در خارج از ایران به ویژه در آمریکا ثبت شده‌اند.

 

این توییت اردلان مانند بسیاری از توییت‌های دیگر او با استقبال طرفداران جمهوری اسلامی مواجه شد. مسعود بهنود و عطاالله مهاجرانی هم با ریتوییت کردن آن، حمایت خود را از این اتهام دروغین نشان دادند.

 

 

 

این در حالیست که به علت فیلتر بودن توییتر در ایران، کاربران داخل کشور ناچارند با استفاده از VPN به این نرم‌افزار دسترسی پیدا کنند و چون اکثر VPNها در آمریکا مستقرند، کاملا طبیعی است که IPهای آنها نشان‌دهنده حضورشان در این کشور باشد.

 

گفتنی است که هم اردلان هم بهنود و هم مهاجرانی در زمینه تخریب و بی‌اعتبار کردن مخالفان جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی سابقه طولانی دارند.

 

این روش آنها با اعتراض گسترده کاربران مخالف جمهوری اسلامی روبرو شده اما آنها با بلاک کردن کاربران منتقد، از پاسخگویی درباره رفتارشان خودداری می‌کنند.


نظرات بسته است.