هزاران راننده کامیون در اعتصاب سراسری کامیون داران در مناطق مختلف ایران خواستار تجدیدنظر در میزان کرایه دریافتی حاصل از انتقال بار و موضوع بازنشستگی با حداقل دستمزد برای رانندگان شده اند.

 

این اقدام که با همراهی کاربران فضای مجازی نیز روبرو شده، یک تجمع صنفی و براساس مطالبات مشخص شده است.

 

اعتصاب کنندگان خواهان پیگیری مشکلات کامیون داران در سطح کشور از جمله بالا بردن تعرفه کرایه بار شده اند که این تعرفه ها با وجود افزایش تورم و گران شدن لوازم یدکی و قطعات همچنان به همان قیمت پیشین مانده است.

 

رانندگان کامیون اعتصاب کننده در جاده های کشور، علاوه بر افزایش تعرفه کرایه بار در انتقادات خود می گویند که حق بیمه ای که به تامین اجتماعی می پردازند هم افزایش یافته است.

 

مشکلات کامیون داران در ایران منحصر به ثابت ماندن تعرفه ها نبوده و قوانین محدود کننده در بعضی از استان ها که نهایت میزان بار را چهار تن اعلام کرده اند، منجر به کاهش درآمد کامیون داران شده است.

 

شاهزاده رضاپهلوی، فرزند آخرین شاه ایران در پیام توییتری خود در مورد اعتصاب کنندگان این اعتصابات را نقطه عطف تازه ای در مبارزات مسالمت آمیز خوانده و نوشته است: «#اعتصاب_کامیونداران سراسر کشور، نقطه عطف تازه‌ای در مبارزات مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه مردم ایران است. #فرقه_تبهکار، ناکارآمدتر، شکننده‌تر و ضعیف‌تر از آن است که بتواند در مقابل یک #اعتصاب_سراسری و فراگیر دوام بیاورد. با اتحاد و همبستگی ملی، ایران‌مان را از #دشمن_خانگی پس می‌گیریم.»

 

 

عمار ملکی تحلیلگر و فعال سیاسی در هلند، با اشاره به سخنرانی مارتین لوترکینگ در جمع کارگران اعتصابی شهر ممفیس در توییتر خود نوشته است: «با برادرانت [که در اعتصاب هستند] همدل و همراه باش. شما ممکن است در #اعتصاب شرکت نداشته باشید؛ اما بدانید ما همگی یا با هم پیروز میشویم و یا با هم شکست میخوریم».

 

 

بهزاد مهرانی عضو دانش آموختگان لیبرال ایران که طی دو روز گذشته توییت های متعددی از اعتصابات کامیونداران در سراسر کشور منتشر کرده است در یکی از توییت های خود اینگونه نوشته است: «شرایط اقتصادی نابسامان دارند اما ایستاده‌اند و کار نمی‌کنند تا حق‌شان را بگیرند؛ حقی که خرج تروریست‌ها در سراسر جهان می‌شود.»

 

 

کامران ایازی با پرداختن به مباحث متعددی که طی سالهای اخیر صورت گرفته است این چنین نوشت: «رژیم که بحران می ساختی همه عمر/ دیدی که چگونه گرفتار بحرانهای پی در پی شد؟/ فصل درو بادهای کاشته شده رسیده/ اعتراضات دیماه/ دختران انقلاب/ اعتصاب کارگران/ بانه / کازرون/ و #اعتصاب_کامیونداران / تنها راه رهایی:#IranRegimeChange».

 

 

عارف فتحی یکی از کاربران توییتر به مصاف شدن اعتصابات کامیونداران با سالگرد دوم خرداد اشاره کرده و می گوید: «چقدر خوب که #اعتصاب_کامیونداران قرین شده با سالگرد #دوم_خرداد. مهمترین پیام اعتصابات اخیر اینه که هیچکس باندازه‌ی قشر زحمتکش به شکست و پایان اصلاحاتِ دوم‌خردادی و بیمایگی امثالِ شیخ عاقد باور پیدا نکرده.»

 

 

جان لاک از کاربران فعال توییتر نیز در مورد برچسب و اتهامات بی اساس اصلاح طلبان و اصولگرایان دو گروه حامی جمهوری اسلامی چنین می نویسد: «اعتصاب کامیونداران به روز دوم رسید! کامیون دار که دیگه پمپئو نیست که خارجی مخالف باشه یا من برانداز هم نیستم که بدت بیاد ازم ماله کش!ببینم براشون هشتگ میزنی یا نه؟اُه راستی یادم نبود که معتقدی با هشتگ کاری نمیشه کرد!#اعتصاب_کامیونداران».

 


نظرات بسته است.