مرتضی اسماعیل‌پور

سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - جهان - حقوق بشر - خبر - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی


کاربران ایرانی توییتر شامگاه دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، خواست خود برای تغییر نظام جمهوری اسلامی در ایران را با هشتگ #IranRegimeChange به معنی «تغییر حکومت ایران» با نزدیک به ۳۰۰ هزار توییت، به ترند اول تمام جهان تبدیل کردند.

 

هرچند کاربران اصلاح طلب و اصولگرای حامی جمهوری اسلامی تلاش کردند تا این هشتگ را با ایجاد هشتگ های انحرافی از جمله هشتگ هایی با تفاوت املایی، منحرف کنند اما حتی این مسئله نیز مانع از رسیدن صدای ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی به گوش جهانیان نشد.

 

این هشتگ تقریبا همزمان با سخنان تند مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا علیه جمهوری اسلامی و حمایت او از خواست مردم ایران برای تغییر حاکمانشان در سطح جهان داغ شد. (عکس زیر را مشاهده کنید)

 

 

 

انتخاب تعدادی معدود از بین صدها هزار توییت با هشتگ #IranRegimeChange کار دشواری بود و دماوند تنها مشتی از خروار خروار توییت با این هشتگ را گزینش کرده است.

 

آرش سبحانی هنرمند و فعال سیاسی ساکن آمریکا، با همین هشتگ از دردها و رنج های مردم ایران بخصوص مباحث فرهنگی و فردی نوشته است: «برای همه فیلمها که اجازه پخش نگرفت کتابها که چاپ نشد هنرمندانی که ممنوع الکار شدند و برای درخت فرهنگ ایرانی که چهل سال ضربه های تبر جهل و ظلم و خرافات و مذهب را تحمل کرد».

 

 

مصطفی عزیزی، یکی دیگر از هنرمندان ایرانی و زندانی سیاسی سابق توییت کرد: «بیشتر کسانی که از هشتک #IranRegimeChange استفاده می‌کنند منظورشان خلاص شدن از کابوس حاکم بر ایران به دست خود مردم ایران است و دچار این توهم نیستند که قدرت‌های بزرگ جهانی می‌توانند بدون مردم ایران رژیم را تغییر دهند.»

 

 

آیت الله تناسلی از کاربران پرطرفدار توییتر به نقد رسانه های مدافع نظام جمهوری اسلامی در خارج از کشور، چهره های شناخته شده و کسانی که به دروغ متوسل می شوند تا این کارزار توییتری را مورد شک قرار دهند، پرداخت: «این هشتگ صدای ماست، صدای کسانی است که رسانه های فارسی خارج می‌ترسند آنرا پوشش بدهند، رسانه ما فضای مجازی است. ماله کشان و سلبریتی ها برید بعداً برای نوه هاتون تعریف کنید که با همه امکاناتی که داشتید قافیه را به اکانت‌های ناشناس و کرکس ها و “بات” ها باختید.»

 

 

بهزاد مهرانی فعال سیاسی در توییتر خود به انتقاد از دستگاه روحانیت در ایران پرداخته و می نویسد: «برخی معتقدند که مردم ایران لیاقت‌شان بیش‌تر از این است که مشتی بوفالوی مغزی به آن‌ها حکومت کنند. شما چه فکر می کنید؟».

 

 

جان لاک از کاربران فعال توییتر که با نام مستعار فعالیت می کند، نوشت: «به خاطر پدرم که بعد از هشت سال جنگ و سی سال خدمت در ارتش، بعد از بازنشستگی تازه در آژانس دنده عوض میکرد که خرج خانواده دربیاره. به خاطر پدران چند شغله ایرانی».

 

 

عرفان کسرایی پژوهشگر فلسفه علم به واکنش حسن روحانی به سخنان مایک پمپئو پرداخت و توییت کرد: «حجت الاسلام و المسلمین روحانی طوری می‌گوید #پمپئو تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده که گویا خودش تا دیروز نوازنده ویولنسل ارکستر یانی بوده.»

 

 

شلدون از دیگر کاربران پرمخاطب توییتر: «ترامپ رییس‌جمهور آمریکاست، درست. اما ج.ا دشمن ایران است.ما کشورمان را میخواهیم پس بگیریم. ببین کدام طرف ایستاده‌ای عزیز».

 

 

اکبر عطری، یکی دیگر از مخالفان جمهوری اسلامی: «مخالف تبعیض جنسى، دینى، مذهبى، نژادى، قومى و طبقه اى ام. مخالف جنگ و کشتار، طرفدار صلحم. طرفدار دموکراسى و حقوق بشرم.مخالف حمایت سیاسى و مالى از گروههاى تروریستى هستم.نگران خشک شدن دریاچه ها، رودخانه ها و قناتهام. آزرده فقر و بدبختى هموطنانمم.پس #براندازم»

 

 

رضا یونسی از شرایط نقض حقوق بشر در ایران می نویسد و با استفاده از هشتگ تغییر رژیم ایران می نویسد: «برای روزی که هر شب از زیبایی‌های زندگی بنویسیم تا اینکه هر شب برای اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی یا نه به اعدام بنویسیم».

 

 

مارک دوبوویتز، از سیاستمدارن آمریکایی و مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی ها هم به این کارزار پیوست در توییتی به زبان فارسی نوشت: «همان طور که وزیر خارجه پمپئو گفت مردم ایران شایسته وضعیتی بهتر هستند؛ ایرانیان شایسته نظامی دموکراتیک هستند که هدفش بیشینه کردن رفاه، آزادی و احترام ایرانیان باشد، نه صدور تروریسم و صرف منابع ملت ایران برای حمایت از حماس، حزب الله، انصار‌الله و جهاد اسلامی.»

 

 

اکانتی با نام مستعار Stig نیز به نقد بودجه های کلان نهادهای مذهبی پرداخته و از نبود کمترین امکانات در مناطق محروم ایران بخصوص برای هموطنان بلوچ گفته: «وقتی هموطنان بلوچم در کپر میخوابند و آب لجنزار ها را می نوشند چرا باید افرادی که هیچ سودی در طول عمرشان برای جامعه ندارند در حوزه های ۵ ستاره بخورند و بخوابند؟».

 

 

ماسیمو دیگر کاربر توییتری نیز با انتشار این توییت واکنش خود را به هشتگ تغییر رژیم ایران نشان داد: «دیشب همزمان با طوفان توییتری ما و ترند شدن هشتگ #IranRegimeChange با نزدیک به ۳۰۰هزار بار، عرازشه و اصلاح‌طلبان با هم ۲هشتگ راه انداختن که مجموع ۲تاش به ضرب و زور ربات هاشون به ۲۰هزار بار هم نرسید! ما بیشماریم.»

 

 

امیررضا امیربختیار، فعال سیاسی و عضو حزب ایران به موضوع حمایت ایالات متحده و نقش مردم ایران پرداخته است و می گوید: «دولت امریکا به مانند هر دولتی بغیر از ج. اسلامی مایل به تامین منافع مردم کشور خود است. رویارویی اخیر امریکا و جمهوری اسلامی موقعیتی در اختیار ملت ایران قرار میدهد که بتوان از نکبت جمهوری اسلامی عبور کنند. این ما مردم ایران هستیم که باید مملکت خود را نجات بدیم».

 

 

فرنام شکیبافر از فعالان ملیگرا در ایران نیز تنها مسیر بازسازی و حفظ ایران را گذار از جمهوری اسلامی دانسته و می نویسد: «تغییر بنیادین در ایران قطعا بی مخاطره نخواهد بود. با ضعف اقتدار مرکزی پاره ای شکاف های اجتماعی خطرناک سر باز می کنند اما بر من دیگر مسلم شده که تداوم وضع موجود نیز “ایران ویران کن” است. چاره ای نمانده جز آنکه به دل آتش بزنیم بلکه ایران سیاوش وار از دلش برون آید.»

 

 

شاهین نجفی، خواننده ایرانی به نامه نگاری اخیر ۳۰ چهره سیاسی به فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپا در سیاست خارجی پرداخته و در نقد آن چنین نوشته است که «نامه‌ی روشنفکران غرب به موگرینی شرم‌آور و دروغین است. از ژیژک و هاروی مارکسیست تا چامسکی آنارشیست، از باتلر فمنیست تا چارلز تیلور، در دفاع از برجام، واقعیت اسفناک حاکم بر ایران را نادیده می‌گیرند. مشکل اساسی رژیم فاشیستی ایران است؛ چرا همیشه از شعور مردم عقبید؟».

 

 

لیلیث به موضوع آزادی انتخاب و زندگی در آرامش پرداخت و توییت کرد: «به خاطر یک زندگی عادی، بدون فشار و اختناق، بدون ترس و واهمه. به خاطر زنده بودن و زندگی کردن، به خاطر رویاهایمان.»

 

 

عجیب زاده نیز از قدرت اتحاد کاربران توییتر فارسی علیه فیلترینگ نوشت: «در شبی که نفس اینترنت را گرفته بودند، همه‌جا را فیلتر کرده بودند و هیچ هماهنگی از پیش‌ تعریف‌شده‌ای صورت نگرفته بود، هشتگ #IranRegimeChange ترند جهانی شد.».

 

 


نظرات بسته است.