حسن حیدری، معاون دادستان استان خراسان رضوی در گفتگو با وبسایت محلی مشهدفوری خبر از بازداشت یکی از بهائیان این شهر داد.

 

به گفته حیدری، ماموران وزارت اطلاعات شهر مشهد با صدور دستورات ویژه قضایی تحت عنوان «بازداشت سرکرده گروهک تروریستی منافقین» یکی از بهائیان شهر مشهد را بازداشت کرده اند و اتهام وی را همکاری با یک سازمان سیاسی عنوان کرده است.

 

هر چند معاون دادستان خراسان رضوی نام این شهروند ایرانی را نبرده است اما بنابر گزارشات و به بر اساس اطلاعاتی که یک منبع مطلع در اختیار دماوند گذاشته، «اتهامات مطرح شده توسط قاضی حیدری متوجه بازداشت اخیر کاویز نوزدهی است».

 

به گفته این منبع مطلع «طی روزهای اخیر در شهر مشهد تنها آقای نوزدهی بازداشت شده و یکی از بهائیان دیگر نیز صرفا احضار شده است اما براساس تاریخ صحبت های معاون دادستان و زمان بازداشت کاویز نوزدهی، این احتمال را قطعی می کند که اتهامات فوق مربوط به کاویز نوزدهی باشد».

 

به گفته معاون امنیتی و قضایی خراسان رضوی «این فرد بهایی قصد داشت با نفوذ و سوءاستفاده از مطالبات به حق کانون های صنفی مختلف که مورد حمایت نظام هستند، زمینه های گسترده ای را برای فعالیت های ضد امنیتی در مشهد فراهم کند.»

 

کاویز نوزدهی در روز ۱۱ اردیبهشت امسال توسط نیروهای وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد. آقای نوزدهی پیشتر دو سال در زندان وکیل آباد مشهد زندانی بود.

 

پس از انقلاب اسلامی در ایران، شهروندان بهایی همچون دگراندیشان دیگر مورد سرکوب شدید حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفتند و رژیم جمهوری اسلامی با ترور و اعدام بسیاری از بهائیان خواستار آن شد که بهائیان به اجبار مسلمان شوند و یا از ایران خارج گردند که با وجود فشار مضاعف جمهوری اسلامی و بازداشت و زندانی کردن طولانی مدت بسیاری از بهائیان، موفق به مسلمان سازی آنها نشد.

 

بهائیان معتقد به عدم دخالت در امور سیاسی بوده و این اتهام صرفا به عنوان بهانه ای برای سرکوب بهائیان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هر چند فرد مطلعی که با دماوند گفتگو کرده، اظهار داشته که اتهامات بی اساس «صرفا جهت صدور حکم علیه کاویز نوزدهی» مطرح می شود با این حال دماوند از صحت نهایی این خبر مطلع نبوده و تلاش خواهد کرد گزارش تکمیلی در این خصوص تهیه کند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر