مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با تعیین ۱۲ شرط برای جمهوری اسلامی، گفت که تنها در صورت اجابت این شروط توسط جمهوری اسلامی است که ایالات متحده به توافقی جدید با آن دست پیدا می کند. وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به رهبران جمهوری اسلامی هشدار داد: «این تازه آغاز کار است.»

 

سخنرانی مایک پمپئو، دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در بنیاد هریتیج شهر واشنگتن، سرشار از حملات تند به جمهوری اسلامی و رهبرانش، و حمایت از مردم ایران بود.

 

۱۲ شرطی که از طرف دولت آمریکا برای جمهوری اسلامی تعیین شده اینهاست:

 

۱: جمهوری اسلامی باید تمام جنبه های نظامی سابق برنامه اتمیش را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند.

 

۲: جمهوری اسلامی باید برنامه غنی سازی اورانیوم را به طور کامل متوقف کند و هرگز دنبال بازفراوری پلوتونیوم نیز نرود. از جمله راکتور آب سنگین خود را نیز به طور کامل تعطیل کند.

 

۳: جمهوری اسلامی باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بی قید و شرط اجازه بدهد که هرگاه خواستند هر تاسیسات ایران را بازرسی کنند.

 

۴: جمهوری اسلامی باید توسعه برنامه موشک های بالستیکش و تولید موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارند، متوقف کند.

 

۵: جمهوری اسلامی باید تمام شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای همپیمان آمریکا که در ایران زندانی هستند، آزاد کند.

 

۶: جمهوری اسلامی باید حمایت از گروه های تروریستی مانند حزب الله، حماس و جهاد اسلامی را متوقف کند.

 

۷: جمهوری اسلامی باید استقلال عراق را به رسمیت بشناسد و مانعی در برابر خلع سلاح شبهه نظامیان شیعه عراق مشهور به حشد الشعبی ایجاد نکند.

 

۸: جمهوری اسلامی باید حمایت از حوثی های یمن را متوقف کند.

 

۹: جمهوری اسلامی باید تمام نیروهای تحت فرمانش را از سوریه خارج کند.

 

۱۰: جمهوری اسلامی باید حمایت از طالبان و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان را پایان دهد.

 

۱۱: جمهوری اسلامی باید به حمایت سپاه قدس از گروه های شبه نظامی و تروریستی پایان دهد.

 

۱۲: جمهوری اسلامی باید به تهدید همسایگانش و کشورهای منطقه پایان دهد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد در صورتی که جمهوری اسلامی این شروط را نپذیرد و تن به توافقی تازه با آمریکا ندهد، «سنگین ترین تحریم های تاریخ» علیه آن وضع می شود.

 

او همچنین هشدار داد در صورت تغییر نیافتن رفتار جمهوری اسلامی، فشارها بر آن افزایش خواهد یافت.

 

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که جمهوری اسلامی باید بین سامان دادن به وضعیت اقتصادی مردم ایران یا جنگ و آتش افروزی در منطقه یکی را انتخاب کند چون «پول کافی برای هر دو را نخواهد داشت.»

 

پمپئو با دفاع از خروج آمریکا از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی گفت که پول حاصل از این توافق، گنجی برای گروه های تروریستی و جمهوری اسلامی بود.

 

او در عین حال تصریح کرد که «ما عوامل ایران و حزب‌الله لبنان را در سراسر جهان تعقیب کرده و آنها را خرد خواهیم کرد».

 

وزیر امور خارجه آمریکا با طرح این پرسش که «در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران باید پرسید این انقلاب برای مردم ایران چه دستاوردی داشته؟» افزود: «رژیم به خرج مردم خودش، محصولی از رنج و مرگ را در خاورمیانه درو می کند.»

 

مایک پمپئو گفت: «ما از مردم ایران می پرسیم: آیا می خواهید کشورتان بعنوان شریک حزب الله، حماس، طالبان و القاعده شناخته شود؟ ایالات متحده معتقد است که شما شایسته بهتر از اینها هستید.»

 

او افزود: «آمریکا امیدوار است که تلاشش به سوی صلح و امنیت برای مردم ستمدیده ایران نتیجه بدهد. ما آرزوی دیدن سعادت و شکوفایی مردم ایران را داریم، مانند دهه‌ها پیش، و بهتر از همیشه.»

 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد که بر خلاف دولت اوباما، دولت ترامپ می‌خواهد که سود هر توافق احتمالی، به مردم ایران برسد و نه فقط حکومت آن.

 

او همچنین گفت که این مردم ایران هستند که برای جمهوری اسلامی چارچوب زمانی تعیین می‌کنند و آنها هستند که باید رهبرانشان را انتخاب کنند.

 

‏وزیر اموخارجه آمریکا با اشاره به سیدعلی خامنه‌ای تصریح  کرد که رهبر جمهوری اسلامی «تا ابد زنده نخواهد ماند و مردم ایران هم تا ابد تن به سرکوب ظالمان نمی‌دهند.»

 

مایک پمپئو تاکید کرد: «ما در کنار بزرگترین قربانیان حکومت ایران ایستاده‌ایم؛ مردم ایران.»


نظرات بسته است.