مرتضی اسماعیل‌پور

پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - شبکه‌های اجتماعی


مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی، حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به مردم کازرون و کشته و زخمی و بازداشت کردن تعداد زیادی از آنها را به شدت محکوم کرده اند.

 

کاربران شبکه های اجتماعی از هشتگ های #کازرون_در_خون و #کازرون برای نشان دادن همبستگی خود با مردم این شهر استفاده کردند.

 

شاهزاده رضا پهلوی، واکنش سریعی به وقایع کازرون داشت و در توییتر نوشت: «#فرقه_تبهکار و اشغالگر ایران، جنایتی دیگر را این بار در کازرون رقم زده است. در این ثانیه‌ها و دقایق، قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد. یقین دارم که ایستادگی‌ و دلیری‌تان به بار خواهد نشست و ایران‌مان به زودی، آزادی و دموکراسی را به آغوش خواهد کشید.»

 

 

مهناز افشار، از معدود هنرمندان داخل کشور بود که هرچند در توییتی کوتاه به ماجرای کازرون اشاره کرد:

 

 

مهدی رفائی با اشاره به برچسب هایی که پیشتر جمهوری اسلامی به اعتراضات به حق مردم زده، این چنین می نویسد: «بار دیگر تظاهرات مسالمت آمیز را به خون کشیدند،این‌بار چه برچسبی می خواهید به مردم جان بر لب رسیده از تبعیض و ستم بزنید،این‌ها نه عنصر خارجی بودند،نه تحریک شده عربستان،نه جاسوس و نه نفوذی،پاسخ غیرت به خاک واعتراض به تجزیه یک شهرستان گلوله نبود.»

 

 

مکتوب با انتشار پیام یکی از هموطنان ساکن کازرون این چنین نوشته است: «حداقل ۷ زخمی داشته که گویا سه نفر از آنها کشته شده اند. هنوز هم صدای تیراندازی میاد. پلیس ضد شورش از شیراز اومده. تا قبل از اون ماموران نیروی انتظامی واقع در فلکه بنیاد رو تخلیه و پشت یک دیوار سنگر گرفته و اقدام به تیر اندازی مستقیم میکردند».

 

 

مسیح علینژاد نیز با انتقاد از اصلاح طلبان به وضعیت مردم معترض کازرون طی چند ماه اخیر پرداخته است و نوشت: «قبل از اینکه ابتکار و‌ کدیور و مهاجرانی و یاران، معترضان#کازرون را تحریک شده از عربستان و داعشی و کرکس و اغتشاشگر معرفی کنند، به اعتراضات چند ماه گذشته کازرونی‌ها نگاه کنید. از تجمع‌های ‌آرام و‌تحصن گرفته تا نامه‌نگاری به مسولان و شعار در نماز جمعه و….نتیجه چه شد؟».

 

 

سیزده نیز با اشاره به ماه رمضان این چنین توییت کرده است: «ماه مهمانی خدای اسلام، با کشتار مردم #کازرون آغاز شد. مردم کازرون سحری گلوله خوردند.»

 

 

کاربر توییتری به نام «بیات» نیز به مقایسه میان مدافعان ایرانی گروه حماس و هموطنان ایرانی پرداخت است و می نویسد: «تویی که برای اراذل اوباش تروریست فلسطینی یقه جر میدادی، و اشک تمساح میریختی نظرت در مورد تازه ترین جنایت جمهوری اسلامی در حق هموطن هات چیه،؟».

 

 

جان لاک نام مستعار اکانت توییتری نیز به شجاعت مردم کازرون پرداخته و می گوید: « در واقعیت باتجربه تر شدیم!دیگر راهپیمایی سکوت نمیکنیم، جلوی در دانشگاه جمع نمیشویم و میرشان را به میرمان هم نمیگیریم!حالا دیگر جلوی کلانتری و دادگستری و فرمانداری جمع میشویم و مرگ بر خامنه‌ای میگوییم و از گلوله ها نمیترسیم. این تازه اول کار است.»

 

 

حسین قشقایی به مقایسه خرداد سال ۱۳۸۵ و اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ پرداخته و از برخورد سیستماتیک با مردم ایران نوشته است: «دوازده سال پیش تو همچین روزهایی #آذربایجان_در_خون بود بیشتراز بیست کشته داد به خاطر تبعیض و توهین های سیستماتیک و امروز #کازرون_در_خون هستش به خاطر تجزیه شهرستانشون که علی رغم میل باطنی تمام مردم اون قسمته.ازهردو بگیم.به هرنوع اعتراض مدنی ای احترام بذاریم.»

 

 

نگین راغ نیز همچون بسیاری از کاربران توییتر اعتراض خود را این چنین مطرح کرده است: «اینجا #غزه نیست که وحوش استبداد برایش هشتگ بزنند،اینجا #کازرون است،تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خون کشیدند! صدای هم وطنان بی صدای خود باشیم،در تمام رسانه ها،شبکه های اجتماعی ».

 

 

ساراز نام مستعار کاربری در توییتر است که با کنایه به موضوع خودکشی کردن زندانیان پرداخته و می نویسد: «من نگران بازداشتی‌هایی هستم که ممکنه هر لحظه خودکشی بشن.»

 

 

محمد مظفری نیز به نقد روزنامه نگاران و کنشگران فعال در فضای مجازی پرداخته است و می گوید:« امروز از #شب_نکبت_ایران بنویسید: از سکوت روزنامه نگاران، ماله کش ها و سلبریتی های منفعت طلب حکومتی که هر بار ترامپ چیزی می گوید به او حمله و هر بار اسرائیل کاری می کند علیه آن می نویسند تا جلوی حکومت خودشیرینی و خوش رقصی کنند. بنویسید و آنها را رسوا کنید».

 

 

بسیاری از کاربران مانند صدف بانو هستم و ماسیمو هم با توییت‌هایی به زبان انگلیسی تلاش کردند توجه کاربران غیرایرانی شبکه‌های اجتماعی را به فاجعه کازرون جلب کنند.

 

 


نظرات بسته است.