مرتضی اسماعیل‌پور

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - دانش - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی


«گردش آزاد اطلاعات» از شعارها و وعده های حسن روحانی در زمان انتخابات بود. اما او با روی کار آوردن چند تن از متهمان جنایات دهه ۶۰ آن هم بر مسند وزارتخانه ها موجی از انتقادات را علیه خود تقبل کرد. با وجود این، محمدجواد آذری جهرمی گزینه متفاوتی در میان نامزدهای وزارتخانه ها بود.

 

آذری جهرمی که پیشتر در وزارت اطلاعات کار می کرد، جوان ترین گزینه حسن روحانی برای وزارت بود. پس از معرفی وی موجی از اعتراضات از سوی فعالان مجازی و بخصوص تعدادی از زندانیان سیاسی سابق به راه افتاد. آذری جهرمی به عنوان یکی از بازجویان و افرادی که نقش مهمی در سناریوسازی حکومت علیه فعالان سیاسی و حقوق بشر داشته، شناخته می شود.

 

با وجود انتقادات بسیار، تعدادی از فعالان اصلاح طلب در ایران از گزینه امنیتی حسن روحانی حمایت کردند و در نهایت فراکسیون امید به همراه اصولگرایان مجلس نشین که همگی موافق آذری جهرمی بودند، او را بر صندلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشاندند.

 

اما اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ چهره آذری جهرمی را بیش از پیش برای فعالان مجازی و حتی برخی اصلاح طلبان نمایان کرد.

 

با وجود این، حسن روحانی با بیان سخنانی مانند اینکه «وزیر ارتباطات دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت» از او حمایت می کرد.

 

طی روزهای اخیر آذری جهرمی که مبلغ پیام رسان های امنیتی در ایران شده است، خبر از فیلترینگ فیلترشکن ها داده است. صحبت های او با واکنش شدید کاربران فضای مجازی روبرو شد و هزاران کاربر با هشتگ #جهرمی_جلاد_سایبری، اکانت وی در توییتر را که یک شبکه فیلتر شده در ایران محسوب می شود، گزارش و بلاک کردند.

 

حسین رونقی، زندانی سیاسی سابق که ۱۰ سال از عمر خود را به دلیل مقابله با سانسور در زندان اوین محبوس بود و در اثر همین اتفاق نیز یکی از کلیه های خود را از دست داده است در نقد فیلترینگ اینگونه می نویسد: «در دولت تدبیر و امید کل #اینترنت، با تدبیر مختل شده و امید دارند به اینکه فیلترشکن‌ها را محدود یا مسدود کنند! دریغ از اینکه نمی‌دانند عضوگیری کانال‌های تلگرامی در حال افزایش است و همه در تلگرام فعالند حتی پدر و مادرم بیشتر از قبل مطلب برای من می‌فرستند.»

 

 

«آزاده» نام کاربری یکی از شهروندان ایرانی در توییتر است که در نقد فیلترینگ فیلترشکن ها و بخصوص شرایط موجود در ایران نوشته است: «به همین قرآن ما تو این مملکت شهروند نیستیم گروگانیم، یه روز فیلتر میکنید یه روز فیلترشکنارو فیلتر میکنید، فردام حتما برقارو قطع میکنید گوشیای مردمم جمع میکنید،خلاص…».

 

 

مکتوب از جمله کاربران توییتر نیز از قدرت فضای مجازی سخن گفته است، او در توییتر خود می گوید: «فضای مجازی تاثیر داره قدرت داره میتونه تولید فشار کنه میتونه جریان بسازه میتونه محرک باشه.هی نگیم چه فایده داره یک روزی خیلی از درها همزمان باز میشه.جنگ امروز جنگ رسانه است.خبرنگارای بی بی سی و … جنگ رسانه رو باختن که میان با کاربران و شهروندان عادی میجنگن».

 

 

شلدون دیگر چهره نام آشنای توییتر فارسی نیز در واکنش به فیلترینگ فیلترشکن ها تنها راه استفاده از تلگرام و توییتر را اینگونه پیشنهاد می دهد که « فیلترشکن‌ها رو هم که مسدود کنن، دیگه تنها راه استفاده از تلگرام و توییتر فقط براندازیه».

 

 

محمد مظفری، فعال مدنی و از زندانیان سیاسی سابق در توییتر خود به نقد اصلاح طلبان پرداخته و درباره فیلترینگ می نویسد: «ساده از کنار این موضوع رد نشوید؛امثال محمد خاتمی ها و تاجزاده ها باید امروز پاسخگوی مردم باشند، باید پاسخگوی عذابی که می کشیم باشند.مردم عزیز، اصلاح طلبان استمرارطلب که تمام فرزندانشان خارج از کشور با بهترین امکانات در حال زندگی هستند از پشت به شما خنجر زدند.»

 

 

بهزاد مهرانی، از اعضای دانش آموختگان لیبرال ایران نیز در توییتر خود به موضوع فیلترینگ پرداخته است. او با مرتبط دانستن فیلترینگ و دیگر معضلات فعلی جامعه ایرانی می گوید: «وقتی می‌گوییم #ماگروگانیم رگ گردن عده‌ای متورم می‌شود که نخیر خیلی هم آزادیم. شما به فیلترینگ و گشت ارشاد و شلاق‌خوردن چند روز دیگر روزه‌خوران و انواع و اقسام ممنوعیت‌هایی که هیچ‌کجای دنیا ممنوع نیست نگاهی بینداز، اگر هنوز حس گروگان‌بودن نداری احتمالا مُردی!».

 

 

جان لاک نام مستعر کاربری در توییتر است که با انتشار تصویری از انواع فیلترشکن ها می نویسد: «به همه خدایان قدیم و جدید! به همه فیلترشکنهای قطع و وصل! به همه طرحهای شکست خورده دیگر مثل گشت ارشاد سوگند،این طرحتان هم شکست میخورد.»

 

 

امید یکی دیگر از کاربران توییتر به دستاوردهای وزیر حسن روحانی پرداخته و درخصوص آذری جهرمی نوشته است: «خدمات ارزنده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

۱) کاهش سرعت اینترنت

۲) فیلترینگ تلگرام

۳) مسدود سازی فیلترشکن ها

۴) لبخند به ریش ملت

 

 

آسیستول نام مستعار یک کاربر روزمره نویس است، او را می توان همچون بسیاری از کاربران فضای مجازی دانست که برای بیان علائق شخصی خود در فضای مجازی فعال است.

 

آسیستول هم توییت کرده است: «سیاسی نویس نیستیم؟ اوکی از فردا برای همون روزمره نویسی و حرف عادی هم از هیچ اپلیکیشنی نمیتونیم استفاده کنیم! بفهمیم که حتی برای روزمره نویسی هم به سیاست احتیاج داریم! اینه وعده های مسئولینی که ناکارآمدی خودشون رو با پاک کردن صورت مسئله لاپوشونی میکنن!».

 

 

در میان توییت های منتشر شده دو کاربر مجازی در حالی که به طنز مبحث فیلترینگ را مطرح می کنند نیز مورد توجه قرار گرفته اند. کاربران ساکن ایران با استفاده از فیلترشکن هایی که سرورهای آن مربوط به کشورهای دیگر است توان حضور در توییتر و یا فیسبوک را دارند. در این تصویر که دو کار در حال منشن هستند را ببینید که چطور از سرورهای ایتالیا و آلمان استفاده می کنند.

 

ی

 

امین ثابتی، پژوهشگر امنیت دیجیتال نگاه دیگری به مسئله فیلترینگ در ایران و ادعا وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی دارد، او در توییتر خود نوشت:« دو هفته پیش گفتند #تلگرام رو طوری #فیلتر می‌کنیم که با #فیلترشکن‌ها هم نتوان باز کرد. گفتم جوک است! الان #جهرمی_جلاد_سایبری اعلام کرده که فیلترشکن‌ها را فیلتر می‌کنند. باز هم می‌گم جوک است.»

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر