مرتضی اسماعیل‌پور

شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - سیاسی - مطالب ویژه - گزارش


خروج دولت ایالات متحده آمریکا از توافق اتمی با جمهوری اسلامی، واکنش های وسیعی در مجامع بین المللی بالاخص فضای فارسی زبان ایجاد کرده است. بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران و همچنین کاربران شبکه های اجتماعی، نظرات خود را در رسانه های جمعی و یا شبکه های اجتماعی مطرح کرده اند.

 

شاهزاده رضا پهلوی، تنها لحظاتی پس از خروج آمریکا از توافق اتمی در توییتر خود نوشت: «عملکرد چهل ساله فرقه تبهکار نشان داده است که چاه فساد، سلطه‌طبی و ناکارآمدی این فرقه، بی‌انتها و پرناشدنی است و تمامی منابع کشور را می‌بلعد. کلید حل مسائل ایران، برجام یا نبود آن نیست. کلید، جایگزینی این رژیم ایران‌ستیز با یک حکومت ملی سکولار، توسعه‌گرا و دموکراتیک است.»

 

اما ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی معتقد است که خروج آمریکا از توافق اتمی و تشدید تحریم ها به قدرت گرفتن سپاه و نیروهای امنیتی در ایران منتهی خواهد شد.

 

او در سایت خود نوشت: «تبلیغ ضرورت تصدی دولت توسط نظامیان (= سرداران سپاه = مافیاهای نظامی – مالی) حالا دیگر پایه هم پیدا کرده‌ است: آمریکا از توافق اتمی خارج و تحریم‌ها را برقرار کرد و قوای اسرائیل بحال آماده باش درآمد. این تبلیغ همراه است با امر واقعی که شعار بسود رضا خان دادن و «کشف جنازه او» و القای نیاز کشور به «رضاشاه مسلمان». «از برجام خارج شوید و اداره دولت را به سپاه واگذارید» (که گفته می‌شود سخن شمخانی خطاب به روحانی بوده‌است)، هدفش زمینه‌ سازی برای «دولت نظامی» بوده‌ است. در حقیقت، ولو شمخانی این سخن را نگفته باشد، اما شرایط کشور در پی خروج آمریکا از توافق اتمی ایجاب می‌کند، دولت را نظامیان تصدی کنند، «دلیلی» است که آماده کنندگان اذهان عمومی، به تکرار بکار برده‌اند.»

 

جبهه ایرانگرایان، متشکل از سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست، حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)، جنبش رنسانس (نوزایی) ایرانی و جبهه ملی ایران در خارج از کشور، در بیانیه ای گفته است: «گرفتاری های تازه ای که با لغو برجام بر ملت تحمیل می شود و موج بزرگ دیگری از رکورد و ورشکستگی اقتصادی را به همراه خواهد داشت، تهدیدات امنیتی و اقتصادی که از سوی برونمرز متوجه ایران است، فساد افسارگسیخته و سرسام آور دولتمردان و کارگزاران حکومت، سقوط شتابدار پول ملی و ناکارآمدی هیئت حاکم بر همه زمینه هایی که به زیست ملت مربوط می شوند، تصویر پیش رویمان را بیش از پیش تیره ساخته است. شرایط بگونه ای شده است که حکومت حتی زحمت رعایت نمودن ظواهر را نیز بر خود نمی دهد و با سیاست های نابخردانه خود در زوال همه شئون کشور، مقصر اصلی بوده و می باشد.»

 

در این بیانیه با اشاره به اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته آمده است: «ملتی که به حق خواستار زندگی شایسته و آبرومندی است، برای رسیدن به سعادت و بهروزی، باید بکوشد. هیچ ملتی بدون همت و تلاش جانانه، به آرمانهای ملی خویش دست نیافته است. بی تفاوتی و ترس بیمارگونه را از خود دور کنیم و برای احقاق حقوق شهروندی و انسانی خود، دست در دست هم میهن خویش بگذاریم.»

 

امیرحسین اعتمادی، سخنگوی دانش آموختگان لیبرال ایران نیز در توییتر با اشاره به دیدگاه خود در شهریور ۱۳۹۴ برجام را از همان روزهای اول بی سرانجام دانسته و ایران فردا را در مسیری جز «تغییر جمهوری اسلامی» نمی داند.

 

 

از سویی دیگر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با انتشار بیانیه ای تحت عنوان «سیاست های جنگ طلبانه را محکوم می کنیم؛ خواهان حفظ برجام هستیم»، از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده است.

 

این گروه در بیانیه خود نوشته است: «پیشنهاد ما به عنوان بخشی از چپ ایران این است که گفتگو و مذاکره برای رسیدن به یک برنامه عمل مشترک برای هماهنگ کردن مبارزه علیه خطری که در کمین کشور نشسته است، بی هیچ درنگی آغاز شود. فراخوان برای این همسویی، همراهی و همکاری، در خدمت تحقق اتحاد وسیع چپ نیز هست. ما در عمل است که متحد می شویم.»

 

در بیانیه این گروه سیاسی به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیل نیز پرداخته و از دولت های عربستان سعودی و اسرائیل انتقاد شده است.

 

اتحاد جمهوری خواهان ایران نیز با محکوم کردن خروج آمریکا از برجام و تجدید تحریم ها اعلام کرده است: «ما از ماندن در برجام و همکاری با پنج دولت امضاکننده آن به عنوان سیاست اعلام شده دولت روحانی استقبال می کنیم و معتقدیم صلاح کشور ما در آن است که از اقدام متقابل خودداری کرده، با حضور فعال در مجامع بین المللی و عمل به تعهدات خود، نقشه ترامپ و متحدان آن در منطقه را حنثی کند. ضروری است که سیاست خارجی کشور به دست دولت سپرده شود و به دخالت نظامیان در روابط بین المللی و به‌خصوص مناسبات در منطقه پایان داده شود. در شرایط دشوار کنونی نباید گذاشت سرنوشت کشور به دست کسانی بیفتد که در اندیشه رقابت با لفاظی های ترامپ، نتانیاهو و ولیعهد عربستان هستند.»

 

اما مریم رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران نیز پس از خروج آمریکا از توافق اتمی بار دیگر خواستار براندازی نظام جمهوری اسلامی شد.

 

رجوی سازمان تحت رهبری خود را «پرچمدار یک ایران غیراتمی» دانست و اشاره کرد که «تغییر دموکراتیک و پایان فاشیسم دینی» در ایران «لازمه صلح و دموکراسی و امنیت و ثبات در منطقه است».

 

به گفته خانم رجوی «خلاصی از خطر اتمی و تروریسم این رژیم در خلاصی از تمامیت آن است».


نظرات بسته است.