گزارش ها از بازداشت گسترده فعالان محیط زیستی و حتی محیط بانان در روزهای اخیر حکایت دارد.

 

آذر صداقتی، از فعالان محیط زیست روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه در اینستاگرام خود خبر از بازداشت ۴۰ نفر از افراد محلی و فعالان محیط زیست به همراه دو نفر از محیط بانان بندر لنگه در استان هرمزگان داد.

 

 

در دو هفته اخیر همچنین محمدرضا صالح احمدی یکی دیگر از فعالان محیط زیست شهر جناح در استان هرمزگان نیز بازداشت شده بود. این آمار به علاوه بازداشت شدگان سابق که همچنان در بازداشت به سر می برند از بازداشت دستکم ۵۵ نفر فعال محیط زیست در استان هرمزگان را می دهد که تمام آنان توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده اند.

 

 

بازداشت فعالان محیط زیست از دی ماه ۱۳۹۶ با بازداشت ۱۰ فعال و کارشناس محیط زیستی از جمله کاووس سیدامامی که در زندان با مرگی مشکوک درگذشت، آغاز شد و چندی بعد مقامات قضایی اتهامام بازداشت شدگان را جاسوسی اعلام کردند.

 

اما محمود صادقی، از راهیافتگان به مجلس شورای اسلامی، در توییتر نوشته که در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، «کارشناسان ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در پاسخ به نمایندگان اصولگرا، که از وزیر اطلاعات درباره علت عدم برخورد با فعالان محیط زیستی سؤال کرده بودند، صریحا، مستدلا و مستندا اعلام کردند هیچ دلیلی بر جاسوسی آنها نیافته اند.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر