دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نهایت فرمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را صادر کرد.

 

او شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت به وقت تهران، در جربان یک سخنرانی در کاخ سفید گفت که تمام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران باز خواهد گشت و هر کشوری هم به جمهوری اسلامی در این راه کمک کند، هدف تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

 

بخش های مهم سخنرانی رئیس جمهور آمریکا:

 

ما بالاترین سطح تحریم های اقتصادی را برقرار خواهیم کرد. هر کشوری که به ایران و تلاشش برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند نیز می تواند شدیدا توسط ایالات متحده تحریم شود.
آمریکا گروگان باجگیری هسته ای نمی شود. ما اجازه نمی دهیم شهرهای آمریکا تهدید به نابودی شوند و ما اجازه نمی دهیم رژیمی که شعار «مرگ بر آمریکا» سر می دهد به کشنده ترین تسلیحات روی زمین دست یابد.

 

اقدام امروز پیامی حیاتی می فرستد. ایالات متحده دیگر تهدیدات توخالی نمی کند. وقتی من قولهایی می دهم، به آنها عمل می کنم. درحالی که ما از قرارداد ایران خارج می شویم، با همپیمانانمان همکاری خواهیم کرد تا راه حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدید اتمی ایران پیدا کنیم. این دربرگیرنده تلاشهایی برای از بین بردن تهدید برنامه موشک های بالستیک ایران، توقف فعالیتهای تروریستی اش در سراسر جهان و مسدود کردن فعالیتهای شومش در سراسر خاور میانه، خواهد بود.

 

در این میان اعمال تحریمهایی قدرتمند آغاز خواهد شد، اگر رژیم به خواسته های اتمی اش ادامه دهد، مشکلاتی بزرگتر از آنچه که هرگز داشته، خواهد داشت.

 

در نهایت می خواهم به مردم ایران که مدتی طولانی است در رنجند پیامی بدهم. مردم آمریکا در کنار شما ایستاده اند. اکنون تقریبا ۴۰ سال است که این دیکتاتوری قدرت را قبضه کرده و ملتی پرافتخار را به گروگان گرفته است. متاسفانه بیشتر جمعیت ٨۰ میلیونی ایران، ایرانی را که در صلح با همسایگانش شکوفا بود و تحسین جهان را بر می انگیخت، هرگز ندیده اند.

 

آینده ایران به مردمش تعلق دارد، آنها میراث داران حقیقی فرهنگی غنی و سرزمینی باستانی اند. آنها شایسته کشوری هستند که حق آرزوهای آنها را ادا کند و به تاریخشان احترام بگذارد.

 

طبیعتا رهبران ایران خواهند گفت که برای قراردادی جدید مذاکره نخواهند کرد. آنها خودداری می کنند و اشکالی ندارد. اگر منهم در موقعیت آنها بودم احتمالا همین را می گفتم. اما واقعیت این است که آنها عقد قرارداد جدید و درازمدتی را، که به همه ایران و مردم ایران سود برساند، خواهند خواست. وقتی که بخواهند، من آماده، مایل و قادرم.

 

چیزهای خوبی می توانند برای ایران اتفاق بیفتند، و برای صلح و ثباتی که همه ما در خاور میانه می خواهیم. رنج، مرگ و خرابی به اندازه کافی بوده است. بگذارید اکنون به پایان برسد.


نظرات بسته است.