در حالیکه شخصیت های مختلف جناح موسوم به اصلاح طلب می گویند که حکم رفع حصر زهرا رهنورد صادر شده یا او برای رفت و آمد آزاد است، دختران موسوی و رهنورد، سخنان مبهمی در این رابطه بیان کرده اند که البته نشاندهنده صحت خبر است.

 

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی و از نزدیکان مهدی کروبی گفته که شنیده‌هایم از برخی نمایندگان مجلس و مطلعین امر حاکی از این است که حکم رفع حصر رهنورد صادر شده ولی از اجرایی شدن آن اطلاعی ندارم.

 

الیاس حضرتی، راهیافته تهران به مجلس شورای اسلامی هم گفته که به خانم رهنورد اعلام کرده‌اند که شما راحت می‌توانید بروید و بیایید، اکنون هم همین‌گونه است که رفت و آمد دارد.

 

قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیته پیگیری رفع حصر مجلس شورای اسلامی هم گفته بیش از دو ماه است که خانم رهنورد آزاد بودند و می‌توانستند هر جایی از جمله خانه دخترشان بروند. حکم رفع حصر خانم رهنورد را شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است و ابلاغ این حکم به ایشان صحت دارد.

 

اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی هم گفته که زهرا رهنورد قطعا رفع حصر شده است.

 

اما سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، این گزارش ها را «خبرسازی هماهنگ» توصیف کرده و به نقل از دختران موسوی و رهنورد گزارش داده که رفع حصر مادرشان صحت ندارد.

 

با وجود این از سخنان آنها بر می آید که مادرشان آزاد است اما اجازه فعالیت سیاسی ندارد: «طبعا آزادی و رفع حصر به معنای اختیار در دیدارها و ملاقات با افراد دلخواه و از سرگیری فعالیت‌های مطلوب شخصی و اجتماعی است که از این موضوع منع شده‌اند. آزادی یعنی یک مقام رسمی با مسوولیت تعریف شده آن را اعلام کند و مسوولیت محافظت به افراد امین سپرده شود. که تهدید به خطرهای محتمل مبنی بر آزار و حمله خیابان در پشت دیوار حصر نکنند. یعنی در خروجی خانه قفل نباشد، که هست، یعنی قسمتی از خانه شخصی در دست ماموران نباشد که هست.»

 

از این سخنان مشخص می شود که زهرا رهنورد اجازه خروج از خانه و دیدار با خانواده اش را دارد اما این کار باید با هماهنگی مقام های امنیتی صورت بگیرد.

 

قاسم میرزایی نکو که عضو کمیته رفع حصر مجلس است هم با تاکید بر صدور حکم رفع حصر زهرا رهنورد توسط شورای عالی امنیت ملی در دو ماه گذشته، گفته که او در این مدت «مراعات مهندس موسوی را می‌کردند و کنار ایشان بودند.»

 

خود رهنورد هم پیشتر در نامه ای گفته بود که رفع حصر وی بدون رفع حصر همسرش معنی ندارد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر