مرتضی اسماعیل پور

سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - سیاسی - شبکه‌های اجتماعی - گزارش


برقراری چادرهای اعتراضی در خیابان ها، اعتصاب و تعطیلی محل کسب شهروندان مناطق کردنشین و به ویژه شهر بانه را فرا گرفته است.

 

مقامات جمهوری اسلامی با علم از بیکار شدن نزدیک به ۸۰ هزار کولبر ایرانی در مناطق مرزی، عبور از معابر مرزی را برای مردم این مناطق ممنوع کرده و تنها روش عبور از مرز را پرداخت عوارض خروج از کشور توسط کولبران تعیین کرده اند.

 

اعتصاب در استان کردستان و شهرهای همجوار طی روزهای اخیر به موضوعی داغ در توییتر تبدیل شده است. هرچند بسیاری از رسانه ها درخصوص اعتراضات اخیر سکوت پیشه کرده اند اما هزاران کاربر فضای مجازی با داغ کردن هشتگ #اعتصاب_کردستان و #بانه، تلاش داشتند صدای مردم این دیار را بازتاب دهند.

 

کاربری به نام «کاسب» در توییتر خود در واکنش به پهن شدن سفرهای خالی مقابل فرمانداری شهر بانه نوشته است: «سر سفره خالی نشستن دم فرمانداری خیلی حرف داره خیلییییی…»

 

 

«دیاکو» دیکر کاربر توییتر است که در نقد عدم حمایت از مردم ایران و حمایت تمام قد جمهوری اسلامی از کشورهای لبنان، یمن، بحرین، عراق، سوریه و … می نویسد: «بنویسید “بابا نان ندارد”  بخوانید “بابا مردانه ایستاد”، “بابا مقاومت کرد” “بابا تنها بود”، بخوانید “اندوه لبنان مارا کشت” و اضافه کنید، اندوه عراق، یمن، بحرین، سوریه و فلسطین، نان را از سفره بابا قطع کرد.»

 

 

طی سالهای اخیر به دلیل توجه رسانه ها به موضوع کشتار و زخمی کردن کولبران در مناطق مرزی، توجه به این موضوع نسبت به گذشته بیشتر شده است. بسیاری از منتقدان این شغل را نتیجه سیاست های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی دانسته و کاربرانی همچون «سارا نلاس کو» معتقد هستند که « میگن چرا میخواین #کولبری باشه؟ خب کولبری ۲۰ ساله شده شغل مردم، شغلی که ج.ا مردم رو مجبور به انجامش کرده، کی دوست داره بار بزنه رو دوشش تو کوه و جنگل بره رو مین! کی دلش امنیت شغلی نمی‌خواد! تو اگه همراه #اعتصاب_کردستان باشی، به ظلم رژیم نه گفته‌ای!»

 

 

در روزهای اخیر پس از تجمعات گسترده مردم در بانه، بسیاری از کاربران توییتر خبر از جو امنیتی این شهر داده اند. با وجود این، مردم این شهر و بسیاری از شهرهای همجوار در شانزدهمین روز اعتصاب به سر می برند.

 

یکی از کاربران توییتر در اعتراض به سکوت اصلاح طلبان اشاره به آن می کند که «چون بحث مردم است سکوت می کنند اما اگر صحبتی در مورد جمع کوچک خودشان بشود هیاهو به پا می کنند».

 

علیرضا اعظمی یکی از کاربران فعال در توییتر در پستی اشاره به اولین چادرهای اعتصابی و اعتراضی ایران در شهر بانه می کند و می نویسد: «یادتون باشه اولین چادرهای اعتصابی و اعتراضی ایران در شهر #بانه مستقر شد! تاریخ نام این شهر را فراموش نخواهد کرد. ایستاده کردستان ولی تنها…»

 

 

کاربر دیگری به نام «جان لاک» نیز چادرهای اعتراضی را نشانه عزم شهروندان کرد دانسته و در توییتر خود به مالباختگان توصیه می کند که «این حرکت خیلی خوب بود. چادرهای اعتصاب، خبر از عزم جزم کردها در گرفتن خواسته هاشان است. به امید برپایی این چادرها در سراسر ایران. #اعتصاب_کردستان #بانه. رونوشت برای مالباختگان موسسات مالی و بانکها».

 

 

این اعتراضات در فضای مجازی نه تنها در انتقاد به اصلاح طلبان بلکه نوک پیکان این اعتراضات را متوجه رهبر جمهوری اسلامی و شخص حسن روحانی دانسته اند که در این خصوص «ستاره» کاربر توییتری می نویسد: «عدالت  علی در مملکت امام زمان به رهبری اولاد پیغمبر».

 

 

عمار ملکی، تحلیلگر سیاسی در هلند هم در توییتی، ایران را مدرسه مبارزات مدنی دانسته و می نویسد: «ایران به مدرسه #مبارزات_مدنی تبدیل شده؛ معلمان مدرسه: بی‌ادعاترین اقشار مردم؛ کارگاه اعتصاب سراسری: کردها با #اعتصاب_کردستان. کارگاه تظاهرات: کشاورزان/کارگران با شعار معکوس. کارگاه #نافرمانی_مدنی: #دختران_انقلاب و #چهارشنبه‌های_سفید. مخالفان مدرسه: #استمرارطلبان و استکبارستیزان!».

 

 

شهروندان حامی اعتصاب در کردستان و شهرهای همجوار خواهان رفع محدودیت عبور از معابر مرزی هستند.


نظرات بسته است.