مسئولان دانشگاه گیلان با آگاهی یافتن از اعتقاد آرش رضویان، دانشجوی ترم چهار دانشکده فیزیک دانشگاه گیلان به آیین بهایی، او را از این دانشگاه اخراج کردند.

هر چند که او در پرونده خود اعلام کرده بود بهایی است اما به گفته یک فرد آشنا به پرونده او، مقام های دانشگاه تاکنون متوجه بهایی بودن وی نشده بودند اما به محض اطلاع آن هم سه روز قبل از پایان سال ۱۳۹۶ آرش رضویان را اخراج می‌کنند.

این اتفاق در روزهایی خبری شده که هشتگ #ZarifIsALiar (ظریف یک دروغگو است) همچنان در توییتر داغ مانده است.

هرچند شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی، قانون منع تحصیل بهائیان را تصویب کرده اما مقام های جمهوری اسلامی همچنان از بیان آن و حتی انتشار این مصوبه در کتاب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خودداری می‌کنند.

آرش رضویان متولد ۱۳۷۷ که ورودی دانشکده فیزیک دانشگاه گیلان در سال ۱۳۹۵ بود و نزدیک به چهار ترم در این دانشگاه تحصیل کرده بود، صرفا به دلیل احراز هویت بهایی‌اش از دانشگاه اخراج شد.

بر اساس تبصره سه مصوبه شش اسفند ۱۳۶۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی نه تنها باید از ثبت نام بهائیان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

بنابر گفته یک منبع نزدیک به آرش رضویان، او پس از مراجعه به سازمان سنجش کل کشور متوجه می شود که بخاطر عقیده مذهبیش از دانشگاه اخراج شده است.

هرچند سازمان سنجش تاکنون به ندرت پاسخ اعتراضات شهروندان بهایی را داده اما این بار در پاسخ به اعتراض آرش رضویان نوشته است: «بازگشت به اعتراضیه مورخ ۹۷/۱/۱۸ شما، به اطلاع می‌رساند که به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، صلاحیت عمومی شما مورد تایید قرار نگرفت و واجد شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه نمی‌باشید».

در ادامه رئیس دانشگاه گیلان هم در نامه‌ای او را برای اعزام به خدمت سربازی به پلیس معرفی کرده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از اطلاع از اخراج این شهروند محروم از تحصیل با خطاب قرار دادن جوادظریف وی را «دروغگو» خطاب کرده و نمونه «جرم بودن باور بهایی» را فارغ از هزاران مورد نقض آشکار حقوق‌ بشر علیه این اقلیت مذهبی در ایران، همین مورد و موارد مشابه دانستند.

هر چند حامیان به اصطلاح اصلاح طلب ظریف از پاسخ دادن به منتقدان او طفره رفته‌اند اما آنچه مشهود است عدم رعایت حقوق انسانی برای شهروندان ایرانی طی سال‌های پس از انقلاب است.

نباید از خاطر برد که جواد ظریف که خود از اعضای انجمن حجتیه بود، یکی از مقام های مسئول جمهوری‌ اسلامی است که رویکرد ضدبشری خود را نسبت به دگراندیشان مذهبی و سیاسی همواره بیان کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی از جمله جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق‌ بشر قوه‌قضائیه بارها مدعی برابری حقوقی بهائیان و برخورداری آنان از حقوق شهروندی شده اند که این سخنان از سوی مدافعان حقوق بشر رد و دروغ توصیف شده اند.

 پیشتر آیت الله محمد موسوی بجنوردی، از اعضای سابق شورای عالی قضایی در زمان روح الله خمینی، در آذر ماه ۱۳۹۳ در خصوص حق تحصیل بهائیان در ایران گفته بود: «هیچ وقت ما نمی گوییم بهایی حق تحصیل آزاد دارد، اصلا حق شهروندی ندارد

پس از انقلاب اسلامی در ایران نزدیک به ۱۵۰ شهروند بهایی ترور، اعدام و ربوده شده‌اند و از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست. همچنین بیش از صد هزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل محروم شده‌اند. اذیت و آزار بهائیان صرفا مربوط به تحصیل نبوده و در تمامی موارد حقوق انسانی مورد تبعیض قرار گرفته‌اند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر