دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - خبر


در حالیکه یک عضو شورای شهر تهران از کشف «یک جسد مومیایی» در محل دفن پیکر رضاشاه پهلوی خبر داده و احتمال داده که این جسد متعلق به بنیانگذار پادشاهی پهلوی باشد، مسئول رواط عمومی حرم عبدالعظیم در جنوب تهران می گوید که هیچ جسد مومیایی در حفاری های اخیر محوطه این مجموعه به دست نیامده است.

 

مصطفی آجرلو، مسئول روابط عمومی حرم عبدالعظیم در شهرری گفته که حتی چهره جسد کشف شده قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش شده در خصوص بقایای این جسد صرفا ساخته شده فضای مجازی است.

 

این در حالی است که حتی خبرگزاری ایسنا هم که این سخنان آجرلو را منتشر کرده، در گزارش خود نوشته که «به نظر می‌رسد این اظهارات بیشتر در راستای حذف این شایعه است تا تائید یا نقض این خبر.»

 

از سوی دیگر، گزارش های منتشرشده در شبکه های اجتماعی نیز حاکی از آن است که با کشف این جسد مومیایی در حفاری های اطراف حرم عبدالعظیم، فعالیت حفاری برای تشخیص هویت جنازه متوقف شده و نیروهای امنیتی نیز فورا محل را تحت کنترل خود درآورده اند.

 

حسن خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر، پیشتر گفته بود که این «جنازه مومیایی» احتمالا متعلق به رضاشاه باشد.

 

انکار این مسئله توسط مسئولان حرم عبدالعظیم نگرانی هایی درباره سرنوشت پیکر احتمالی رضاشاه را به دنبال داشته است.

 

رضاشاه پهلوی، چهار مرداد ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت. پیکر مومیایی شده او پس از مدتی به ایران بازگردانده شد و در نهایت در آرامگاهی نزدیک حرم عبدالعظیم در شهرری تهران به خاک سپرده شد.

 

آرامگاه رضاشاه پس از انقلاب اسلامی، در مدت ۲۰ روز توسط گروهی از انقلابیون و به رهبری صادق خلخالی تخریب شد.


نظرات بسته است.