دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - خبر - سیاسی - فرهنگی


سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «تعامل وزارت ارشاد با دستگاه های امنیتی» را رسمی کرده و گفته است: «خوشبختانه در سه سال گذشته به نگاه مشترک و مورد نظر حوزه فرهنگ و حوزه‌های امنیتی رسیده‌ایم و سال به سال این مشترکات افزایش یافته است.»

صالحی گفته که «هر قدر این ارتباطات قوی‌تر بشود به نفع سینمای ایران است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشتر نیز چند بار از ماموریت ویژه این وزارتخانه برای خدمت بیشتر به فرهنگ دینی، اسلام، شیعه و معارف تشیع سخن گفته بود از جمله در دیدار با دبیر جامعه مدرسین حوزه علیه قم.

در یک جلسه مشترک مقام های وزارت اطلاعات با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز وزیر اطلاعات از همکاری مشترک و گسترده این دو وزارتخانه تقدیر و تشکر کرد.

در آن دیدار، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات خطاب به مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «مجموعه ما و شما رسالت خود را در این می بیند که از یک سو فرهنگ را بالنده کنیم و از سوی دگیر امنیت فرهنگی را لحاظ کنیم. امنیت برای فرهنگ، نه بر فرهنگ است. امروز مردم از نام وزارت اطلاعات احساس آرامش می کنند، احساس می کنند پنجه فولادین آن بر گردن تروریست ها است اما با مردم مهربان است. یکی از رسالت های وزارت اطلاعات این است که برای جامعه آرامش ایجاد کند و نامش برای مردم امنیت آفرین باشد.»

حضور فیلم های اصغر فرهادی و جعفر پناهی، دو کارگردان بین المللی ایران در جشنواره سال جاری فیلم کن نیز واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به دنبال داشته است.

صالحی گفته که «هنوز به هیچ موضع رسمی درباره حضور جعفر پناهی و اصغر فرهادی در جشنواره کن نرسیده ایم».

جعفر پناهی که در ایران به زندان، محرومیت از فعالیت هنری و ممنوع‌الخروجی محکوم شده، امکان ساخت فیلم در داخل کشور را ندارد و آخرین فیلم خود را نیز به طور مخفیانه تهیه و به جشنواره کن ارسال کرده است.

پناهی اخیرا در یادداشتی به «کوتوله‌های سینمایی» اشاره کرد که با القای «لابیگری» درصدد کم رنگ نشان دادن حضور وی و اصغرفرهادی در بخش مسابقه‌ اصلی کن، هستند.

او همچنین در نقد نهادهای وابسته که به دنبال مرگ سینمای هنری ایران هستند، اشاره می‌کند که آنان به خواسته خودشان نخواهند رسید که این انتقاد عمدتا شامل حضور فعال نیروهای دولتی و امنیتی است که سینمای ایران را به سمت سینمای دولتی و امنیتی پیش برده‌اند که در این میان می‌توان به موسسه «اوج» اشاره کرد.

 

جعفر پناهی از جمله امضاکنندگان بیانیه معروف به «رفراندوم» است که همراه با ۱۴ فعال مدنی و سیاسی دیگر نوشته و  در آن درخواست شد رفراندومی با مشارکت سازمان ملل متحد بزای تعیین نظام حکومتی ایران توسط مردم برگزار شود. در متن این بیانیه حکومت جمهوری‌ اسلامی، اصلاح‌ناپذیر توصیف شده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر