یک ویدئوی دیگر منتشر شده که برخورد وحشیانه ماموران گشت ارشاد با یک دختر جوان را به بهانه بدحجابی او نشان می دهد.

 

در این ویدئو که نخستین بار توسط مسیح علینژاد منتشر شد، نشان داده می شود که ماموران زن گشت ارشاد، یک دختر جوان (که در ویدئو یکی از همراهانش به بیماری قلبی او اشاره می کند) را بر روی زمین کشیده و از پله ها به شدت به پایین پرتاب می کنند.

 

پس از انتشار این ویدئو که در آن تصاویر آزار دهنده بسیاری دیده می شود، کاربران شبکه های اجتماعی خشم خود را نسبت به برخورد خشونت آمیز ماموران گشت ارشاد نشان دادند.

 

در پی ابراز انزجار گسترده ایرانیان، وزیر کشور برای خالی نبودن عریضه دستور رسیدگی به اتفاق ناگوار برای این دختر جوان داده است.

 

قدرت شبکه های اجتماعی منجر به واکنش پلیس ایران نیز شد و در اقدامی کم سابقه شیوه برخورد با این دختر جوان را توسط نیروهای تحت امر خود مورد انتقاد قرار داد.

 

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که طی سالهای اخیر بارها و بارها واکنش های شدید و خشونت آمیزی را نشان داده است حتی پس از این رفتار خشونت آمیز نیروهای گشت ارشاد در ادامه واکنش خود نسبت به این ویدئو تاکید کرد که  زنان ایرانی باید «شئونات اجتماعی» را رعایت کنند.

 

با وجود آنکه این ویدئو از لحظات اولیه بحث و جدل میان دختران جوان و پلیس گشت ارشاد را نشان می دهد اما مقامات پلیس جمهوری اسلامی می گوید«فیلم پخش شده بخشی از کل اتفاق است و در حال حاضر بازرسی پلیس تهران درحال بررسی موضوع است.»

 

تاکنون پلیس ایران در موارد مشابه اقدام به خشونت فیزیکی بسیاری داشته که می توان به برخورد چند ماه پیش با مریم شریعتمداری اشاره داشت که در اعتراض به حجاب اجباری توسط یک مامور نیروی انتظامی از بالای سکویی به پایین پرتاب و به همین دلیل پای وی آسیب دید و این شهروند معترض به حجاب اجباری نیز با همان وضعیت به زندان منتقل شد.

 

در سال های اخیر بیش از ۱۰۰ شهروند ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده اند هرچند تعداد زنان و دختران ایرانی که به خاطر حجاب پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی بازداشت و تحقیر شده اند، غیر قابل شمارش است.

 

شهروندان ایرانی بارها در کمپین های مرتبط با مخالفت با حجاب اجباری شرکت کرده اند که در میان آنان زنان و دختران دارای حجاب نیز دیده می شود.

 

تعدادی از مقام های حکومتی جمهوری اسلامی نیز به این ویدئو واکنش نشان داده اند که می توان به پروانه مافی، معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی اشاره کرد که آنان نیز این رفتار را محکوم کرده اند.

 

سخنگوی ناجا نیز پس از پخش این ویدئو در شبکه های اجتماعی «ابراز تاسف» کرد اما کاربران شبکه های اجتماعی در اعتراض به این رویکرد پلیس و نظر سخنگوی ناجا در توییتر و اینستاگرام عمدتا این عملکرد پلیس را امری مورد تایید از سوی «مقامات بلند مرتبه» دانسته اند.

 

آیسان در توییتر نوشته است: «همه‌ زنانی که شکل پوششان‌ متفاوت از پوشش رسمی حکومته، بارها با برخوردهای نامناسب #گشت_ارشاد روبه‌رو شدن. شخصا از ماموری مقابل پارک ساعی شنیدم «برو باغ‌وحش قاطی حیوونا جات اونجاس!» به نظرم خوبه در این فضا زنانی که مورد حمله خشن گشت ارشاد قرار گرفتن تجربیاتشون رو به اشتراک بذارن.»

 

رضا نیکومقدم در توییتر خود در انتقاد به برخورد خشونت آمیز مامور زن گشت ارشاد نوشت: «حدود نیم ساعت قبل پسرم از مدرسه آمد و با ناراحتی ویدئوی#گشت_ارشاد  را نشانم داد و گفت: بابا چرا این دختر را کتک می زنند؟ گفتم:شاید کار زشتی انجام داده است. گفت: خب چرا به پلیس زنگ نمی زنند تا او را زندانی کنند؟ به خدا دهانم قفل شد که چه بگویم. بگویم آنها پلیس هستند؟ یا #سکوت کنم؟»


نظرات بسته است.