دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
اجتماعی - ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر


در تیراندازی ماموران نیروی انتظامی به یک خودرو در سیستان و بلوچستان، چهار غیر نظامی از جمله یک کودک سه ساله کشته شدند.

کمپین فعالان بلوچ گزارش داده که ماموران نیروی انتظامی پاسگاه دلگان، پنجشنبه ۲۳ فروردین به سمت یک خودرو در دلگان شلیک کردند که در این تیراندازی چهار نفر از جمله یک کودک سه ساله کشته شدند.

مسلم بامری و سه سرنشین دیگر این خودرو از جمله خواهرزاده سه ساله او مسلح نبودند.

پس از کشتن این چهار شهروند بلوچ توسط نیروی انتظامی، کانال دلگان پرس وابسته به سپاه، مسلم بامری که به ریاضی شناخته می‌شود را «مخل امنیت» نامید و بدون اشاره به دیگر قربانیان تیراندازی ماموران نیروی انتظامی، نوشت: «م.ب معروف به ریاضی یکی از مخلان امنیت توسط رزمندگان دلاور نیروی انتظامی در منطقه دلگان به هلاکت رسید».

کانال دلگان پرس بدون ذکر هیچ نمونه‌ای اتهامات این فرد را «شرارت، ناامنی در منطقه و درگیری با پرسنل خدوم نیروی انتظامی» عنوان کرده است.

 

طی سالهای اخیر ماموران انتظامی در استان سیستان و بلوچستان، باعث مرگ چند کودک دیگر نیز شده اند. ششم مهر ماه ۱۳۹۶ ماموران نیروی انتظامی پس از تیراندازی به یک خانه در شهرستان ایرانشهر یک پسر سه ساله و پدرش را کشتند اما دادستانی ایرانشهر این واقعه را به دلیل تعقیب یک متهم به «قاچاق» و «سرقت مسلحانه» عنوان کرد.

 

در پی کشته شدن چهار نفر از طایفه بامری در شلیک مستقیم ماموران پاسگاه دلگان، جوانان طایفه بامری در بیانیه‌ای کشته شدن مسلم بامری ۲۱ ساله، حمزه بامری ۱۸ساله، یعقوب بامری و حسنی بامری کودک سه ساله را محکوم کرده و از دیگر طایفه‌ها درخواست نموده‌اند تا این حادثه خونین را محکوم کنند.

 

فعالان بلوچ می گویند که فشارهای ایدئولوژیک حکومت شیعه همچنان بر شهروندان سنی استوار است و با وجود وعده‌های حسن روحانی مبنی بر عدم تبعیض در استخدام شهروندان بلوچ اهل سنت، همچنان مردم این منطقه دچار مشکل شدید بیکاری هستند. 

همچنین در گزارش سالیانه نقض حقوق بشر در این منطقه به اعدام ۱۸ زندانی، صدور حکم اعدام برای ۴۲ زندانی دیگر و احکام سنگین برای ۲۵ زندانی بلوچ و نقض دستکم ۱۲۰ مورد از حقوق زندانیان در زندان‌های زاهدان، سراوان، چابهار و زابل اشاره شده است.

ماموران جمهوری اسلامی در سال گذشته ۳۱ شهروند بلوچ را بدون رعایت هیچ ضابطه و قانونی هدف تیراندازی قرار داده که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از آنها شده اند.

وضعیت این منطقه محروم در ایران خلاصه در برخورد با فعالان نبوده و هم اکنون دستکم ۲۰۰ هزار دانش آموز بلوچ از تحصیل بازمانده و به دلیل خشتی و گلی بودن مدارس عمدتا این مکان‌ها دچار تخریب شدید شده‌اند.


نظرات بسته است.