پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر


رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد به اتهام «بَغی و عضویت در حزب کومله» به اعدام محکوم شده است. به گفته وکیل او، «در تیراندازی سپاه سه تن از دوستان رامین حسین‌پناهی کشته و او نیز بلافاصله بیهوش شد به این نحو عملا او با نیروهای سپاه‌ پاسدارن درگیر نشده است». با این حال رامین حسین‌پناهی به اتهام «بَغی» به اعدام محکوم شده است.

 

اتهام «بغی» به معنای جنگ علیه حکومت‌ اسلامی است که این اتهام از سوی رامین حسین‌پناهی و وکیل او رد شده است.

رامین حسین‌پناهی و عده ای دیگر از پیشمرگان حزب کومله کردستان ایران، سوم تیرماه سال ۱۳۹۶ از کردستان عراق وارد شهر سنندج می‌شوند اما در کمین نیروهای سپاه می افتند.

حسین احمدی نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی گفته که هیچگونه تیراندازی از سوی اعضای حزب کومله صورت نگرفته و درگیری از سوی سپاه جهت بازداشت این افراد انجام شده است.

وکیل حسین پناهی افزوده روند دادرسی موکلش به صورت “عادلانه و منصفانه” برگزار نشده و دادگاه رسیدگی کننده مستقل عمل نکرده است.

به گفته این وکیل دادگستری اتهام «بغی» که در فقه اسلامی به معنای شورش و قیام علیه نظام است در مورد رامین حسین پناهی صدق نمی‌کند.

دیوان عالی کشور بنابر ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی براساس “عضویت رامین حسین پناهی در حزب کومله” رای اعدام وی را در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ تایید کرده است.

حسین احمدی‌نیاز همچنین درخصوص شکنجه رامین حسین‌پناهی در دادگاه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ اعتراض کرده و معقتد است می‌بایست دیوان عالی کشور به دلیل شکنجه موکلش پرونده را نقض کرده و پرونده را به شعبه دیگری منتقل می‌کرد که این رویه قانونی اجرایی نشده است.

 

عفو بین‌الملل در اعتراض به حکم اعدام حسین پناهی گفته که صدور حکم اعدام برای رامین حسین‌پناهی خلاف قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود. پیشتر ۸۰ وکیل دادگستری و ۳۱ نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی تقاضای عفو و بخشودگی رامین حسین‌پناهی را مطرح کرده‌ بودند. 

بر اساس آمار، بیش از نیمی از اعدام های جهان ر سال گذشته میلادی در ایران توسط جمهوری اسلامی اجرا شد.


نظرات بسته است.