مرتضی اسماعیل پور

چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - حقوق بشر - شبکه‌های اجتماعی - گزارش


در روزهایی که مارک زاکربرگ، مدیر و مالک فیسبوک، مشغول پاسخگویی به سنای آمریکا درباره رعایت نکردن حریم خصوصی شهروندان است، مقام های جمهوری اسلامی فیلترینگ تلگرام، پرطرفدارترین پیامرسان اینترنتی ایران را قطعی می کنند.

جمهوری‌ اسلامی در پی کسب اطلاعات از کاربران و ایالات متحده آمریکا در پی سخت‌گیری بیشتر درمورد حریم‌ خصوصی و عدم درز اطلاعات کاربران است.

حسن‌روحانی فردی را که پیشتر کارشناس فنی وزارت‌ اطلاعات جمهوری‌ اسلامی بود، به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات ایران معرفی و از وی حمایت می‌کند تا به این سمت دست یابد. به گفته تعدادی از زندانیان سابق، محمدجواد آذری‌ جهرمی که هم‌اکنون در دولت اعتدال وزیر ارتباطات می‌باشد پیشتر بازجوی آنان بوده است. روحانی بارها از جهرمی دفاع کرده و در یکی از نطق‌های خود درباره فیلترینگ گفت: «به آقای وزیر گفته‌ایم دستش روی فیلترینگ نرود» که به این شکل ضمن ساخت باور نادرست از خود مبنی بر اینکه مدافع آزادی فضای‌ مجازی است، آذری‌ جهرمی را نیز به عنوان مدافع گردش آزاد اطلاعات در فضای مجازی، معرفی کرد.

با وجود آنکه آذری‌ جهرمی در فضای‌ مجازی تلاش داشته است خود را فعال مجازی و مخالف فیلترینگ نشان دهد اما پس از روی کار آمدن وی فشارها برای فیلترینگ تلگرام به عناوین مختلف آغاز شد. آذری‌ جهرمی تلاش کرد تا سرورهای تلگرام و واتس‌اپ را به ایران منتقل کند که با مخالفت مدیران این دو شرکت مواجه شد. در این میان و برای مدتی، به دلیل اعتراضات‌سراسری در دی ماه ۱۳۹۶ تلگرام ابتدا فیلتر و سپس دچار اختلالات بسیاری شد اما باز پاول‌ دورف مدیرعامل تلگرام در توییتر خود اعلام کرد: «به جهت حفظ حریم خصوصی و عدم استفاده اطلاعات کاربران توسط حکومت، با نظام ایران همکاری نخواهد کرد».

آذری جهرمی طی ماه‌های اخیر با انتشار مطالبی درخصوص اپ‌های داخلی تلاش کرد اپلیکیشن‌های بومی در ایران را که تحت نظارت وزارت‌ اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی است، معرفی کند که در نهایت خبر فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین، توسط علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

به گفته بروجردی، تصمیم فیلترینگ تلگرام در «بالاترین سطوح نظام» گرفته شد.

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری پیشتر در سوم بهمن ۱۳۹۶ خبر از تشکیل جلسه چند ساعته با رهبر جمهوری اسلامی درخصوص فیلترینگ فضای مجازی داده بود. وی گفت که در دیدار شماری از متخصصان فضای مجازی با علی خامنه ای صحبت های بسیار مهمی ردو بدل شده است.

جنتی با وجود آنکه به محتوای این دیدار اشاره مستقیم نکرد اما افزود که «فضای مجازی بلایی است که به جان ما افتاده و اگر جلوی فضای مجازی را می‌گرفتند کار به اینجا نمی‌رسید. من گفته‌ام که نمی‌شود کلا جلوی فضای مجازی را گرفت ولی می‌توانیم آن را کند کنیم.»

فیلترینگ و عدم رعایت حریم‌ خصوصی کاربران یکی از معضلات شهروندان ایرانی فعال در فضای‌ مجازی محسوب می‌شود. اخبار فیلترینگ بارها و بارها تایید و تکذیب شد اما مبحث امنیت حریم خصوصی با وجود اپلیکیشن‌های ایرانی از سوی فعالان دنیای‌ مجازی رد شده و بسیاری از شهروندان ایرانی نسبت به رصد فعالیت‌های آنان توسط وزارت اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی به کاربران فضای مجازی هشدار داده‌اند.

اما رهبر جمهوری اسلامی در ادعایی آشکارا بر خلاف واقع، تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم را «حرام شرعی» دانسته که نباید انجام شود.

این در حالیست که کمتر فردی از مردم ایران است که در چهار دهه گذشته، تجربه ای از دخالت و دست اندازی ماموران حکومت به حریم خصوصی خود را نداشته باشد.

آنچه حکومت در سال های اخیر تحت عنوان فیلترینگ فضای مجازی انجام داده، منع آزادی و گردش اطلاعات در فضای مجازی است. جمهوری اسلامی با تصور اینکه می‌تواند قلمرو اینترنت را تحت اختیار خود قرار بگیرد به فکر اینترنت‌ ملی و منع حق انتخاب آزاد و امن در فضای مجازی تلاش کرده است.

همزمان با شرایط فیلترینگ و نگرانی حکومت از تلگرام، در ایالات متحده آمریکا، کشوری که جمهوری اسلامی خود را دشمن آن می‌داند و آن کشور را نیز دشمن خود می‌پندارد، مارک‌ زاکربرگ به دلیل ارسال اطلاعات کاربران خود به شرکت کمبریج انالیتیکا تحت فشار بوده و تاکنون میلیاردها دلار از ارزش خود را از دست داده است.

زاکربرگ نه تنها در مجلس سنا درخصوص رفع نقض حریم‌خصوصی باید پاسخگو باشد بلکه راه‌های از میان برداشتن نقض حریم خصوصی در فیسبوک را نیز باید تشریح کند. کنگره آمریکا کمپانی فیسبوک را به دلیل نقض حریم‌ خصوصی کاربران به مرز سقوط پیش می‌کشاند و این کمپانی را در بدترین شرایط از زمان تاسیس تاکنون قرار می‌دهد اما مقام های جمهوری اسلامی برخلاف نظر مقامات آمریکایی به نیروهای خود جایزه اختصاص می‌دهند که بتوانند کاربران را هک کنند و از اطلاعات آنان استفاده کنند.

براساس اخبار انتشار یافته تاکنون ده‌ها تن از هکرهای ایرانی که با نهادهای مرتبط با سپاه همکاری می‌کنند در لیست تحریم قرار گرفته‌اند.

محمدعلی پورمختار یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گفتگویی به صورت تلویحی مبحث شنود و رصد کاربران که نقض حریم خصوصی آنان می‌شود را مبحثی ساده دانست و گفت کاربران نباید نگران آن باشند که اطلاعات‌ سپاه و یا اطلاعات آنان را زیرنظر گرفته و اطلاعات آنان را بداند.

جمهوری اسلامی برخلاف بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و یا در حال‌ توسعه همچنان به دنبال امنیتی کردن فضای جامعه و کشور است. اما محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به تازگی با بسیاری از چهره‌های سرشناس دنیای تکنولوژی از جمله بیل گیتس، جف بروس و دیگر مدیران کمپانی‌های تکنولوژی دیدار داشته و در بسیاری موارد از جمله ایجاد امنیت‌ مجازی در عربستان سعودی قراردادهای بزرگی را امضا کرده است.


نظرات بسته است.