سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - سیاسی - گزارش


جایزه حقوق بشری امسال انجمن فیزیک آمریکا موسوم به جایزه ساخاروف به نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر زندانی در ایران اعطا خواهد شد.

 

نرگس محمدی فعال حقوق بشر، زندانی عقیدتی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در حالی دوران محکومت خود را در زندان اوین سپری می کند که جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا مشترکا این جایزه را به وی و راوی کوچیمانچی از انجمن توسعه هندوستان اهدا خواهد کرد.

 

خانم محمدی تحصیلات خود را در رشته فیزیک به پایان رساند و به دلیل فعالیت های حقوق بشری در سال ۲۰۰۹ از شرکت بازرسی مهندسی اخراج شد. فعالیت های حقوق بشری نرگس محمدی منجر به دستگیری وی نیز گردید. بازداشت و نگهداری نرگس محمدی در سلول های انفرادی وضعیت جسمی وی را دچار مشکلات شدیدی کرد. لخته خون در ریه و اختلال نورولوژیکی که همین امر منجر به تشنج وی می شود آثار باقی مانده زندان است که با وجود تمام این مشکلات همچنان نرگس محمدی بدون دریافت مرخصی در زندان اوین به سر می برد. خانم محمدی با وجود تمام سختی های دوران زندانی و مشکلات جشمی همچنان برای حقوق بشر و در جهت حقوق بشر تلاش می کند.

 

انجمن فیزیک آمریکا در بیانیه ای در مورد اهدای جایزه به نرگس محمدی گفته است: «این جایزه به دلیل رهبری در فعالیت های مرتبط با صلح، عدالت ولغو مجازات اعدام و کوشش های بی قید و شرط در راستای ترویج حقوق بشر و آزادی های مردم ایران به وی اعطا می شود».

 

دادگاه انقلاب تهران نرگس محمدی را در تاریخ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به ۱۶ سال زندان محکوم کرد که ۱۰ سال آن صرفا به دلیل فعالیت در کمپین گام به گام تا لغو اعدام بود. حکومت فعالیت وی در جمعیت لگام را برابر با «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» توصیف کرده و به همین دلیل دادگاه تجدید نظر در شعبه ۳۶ استان تهران این حکم را تایید کرد و در نهایت دیوان عالی کشور نیز درخواست اعاده دادرسی نرگس محمدی را رد کرد.

 

نرگس محمدی فعال حقوق بشر در ترویج و حمایت از حقوق دگراندیشان مذهبی، زنان، انتخابات آزاد و بخصوص مخالفت با رای اعدام محکوم به زندان شده است و هم اکنون دو فرزند وی به همراه تقی رحمانی همسرش در کشور فرانسه زندگی می کنند. مقامات جمهوری اسلامی با وجود درخواست های بین المللی و وضعیت وخیم جسمی این زندانی عقیدتی، همچنان مانع از آزادی وی شده اند.

 

محمدی یکی از ۱۵ امضاکننده نامه مشهور به رفراندوم است که با تاکید بر اصلاح‌ناپذیری جمهوری اسلامی، خواستار برگزاری رفراندومی زیر نظر سازمان ملل متحد با هدف انتخاب نوع حکومت توسط مردم ایران شد.

 

جایزه آندره ساخاروف هر دو سال یکبار جهت پیشبرد حقوق بشر به افراد و یا سازمان هایی اعطا می شود که در این راستا تلاش می کنند. امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک که در سال ۱۳۸۹ پس از بازگشت به ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود یکی دیگر از ایرانیان دریافت کننده جایزه ساخارف بوده است. کوکبی در طول دوران زندان اقدام به ترجمه کتاب های مرتبط با حقوق بشر کرده است. امید کوکبی به دلیل ابتدا به سرطان در شهریور ماه سال گذشته به صورت مشروط آزاد شده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر